Samo za relaksaciju i opuštanje: SPA(S) u pravi čas
17.12.2017 11:18
Tražite beg od svakodnevnih obaveza i dobre načine da se opustite? U ovim hladnim danima sigurno vam super zvuči pomisao da boravite u nekom parnom kupatilu.
A zamislite da vas nakon toga još i izmasiraju čokoladom ili toplim kamenjem, možda i eteričnim uljem eukaliptusa ili onim od lavande, što da ne i bosiljka, koji je odličan za disajne puteve. Pa da potom, nakon masaže, odete na neki kozmetički tretman algama ili blatom iz Mrtvog mora, a onda tako relaksirani, osveženi i lepi popijete čaj od jasmina i dremnete malo. Ako vas sve ovo podseća na neku velnes ponudu, niste pogrešili, one tačno tako izgledaju i pre svega su namenjene prezaposlenim ljudima koji ne mogu da otputuju na višednevni odmor, ali mogu sebi da priušte vikend u banji, na primer.
Savremeni, brz način života doprineo je da velnes i spa centri bivaju sve popularniji i kod nas. Stres i dosta obaveza uticali su na to da relaksacija postane imperativ, bilo da se opuštamo u sopstvenom domu ili idemo na mesta koja su specijalizovana za to. Šta je velnes, a šta spa, i zašto ta dva pojma najčešće idu u paru, pitanja su koja se najviše i postavljaju. Spa je skraćenica od latinske izreke “sanus per aquam” i znači “vodom do zdravlja” ili “zdravlje iz vode”, te se nekad pod ovim podrazumevalo kupanje u lekovitim banjskim vodama.
Danas se termin spa ne odnosi samo na banju sa izvorom tople vode, već podrazumeva sve posebne trenutke u kojima se oslobađamo od stresa i obaveza kraj vode, negujemo telo i opuštamo duh, a usput se i ulepšavamo. I zato uz spa najčešće dolazi i velnes.
“Wellnes” označava stil života i kao kovanica od “well beeing” i “fitness” predstavlja težnju pojedinca da postigne savršenu ravnotežu, harmoniju između duha i tela. Velnes obuhvata niz aktivnosti koje utiču na poboljšanje fizičkog i mentalnog sklopa, kao što su zdrava ishrana, redovno vežbanje, kvalitetno provedeno vreme.
U tom smislu, velnes i spa centri nikako ne mogu biti masovna kupališta u kojima ne možete ni da zaplivate od gužve, a kamoli da se opustite od silne galame. To su mesta gde vam se pruža mogućnost da boravite u bazenu sa lekovitom vodom, idete na hidromasaže, sedite u sauni ili u aerosolnim sobama i udišete paru morske vode.
Pored brojnih centara u svetu, danas skoro svaka banja u Srbiji ima zanimljive programe koji, osim što doprinose lepoti i opuštanju, jačaju zdravlje.
Banje, kao prirodna lečilišta, poslednjih nekoliko godina doživljavaju renesansu. Važno je prisetiti se da su one, uz akupunkturu, bile najstariji način lečenja koji je čovečanstvo upotrebljavalo. Takođe, terme, javna kupališta u starom Rimu, nekad su bile centralno mesto gradskih dešavanja. U tim građevinama nalazili su se i bazeni, vežbaonice, šetališta, a kupališni prostor je imao svlačionice, kupaonice sa toplom, ali i sa hladnom vodom i saune.
I u našoj zemlji su se još u antičko doba koristile mineralne vode, o čemu svedoče brojni istorijski tragovi. Banje su bile aktivne i u srednjem veku, a kad smo bili pod turskom vlašću, izgrađeno je mnoštvo hamama. Inače, moderna balneologija, nauka o lekovitoj primeni mineralnih voda, banja i blata, u Srbiji počinje 1834. godine, kada je knez Miloš Obrenović izdao nalog da se obave stručne analize voda u našoj zemlji.
U svakom slučaju, čak i da ne volite banje, terme ili bilo kakva javna kupališta, znajte da sva ona u svojoj ponudi imaju i mogućnost da u svemu tome uživate individualno. A čak i kod kuće možete sprovesti velnes program, samo odredite neki vikend i posvetite ga ulepšavanju i opuštanju. U tome će vam pomoći bilo koji proizvod sa oznakom “spa”, maske i pilinzi, topla kupka sa morskom solju, ambijentalna muzika, čajevi i zdrava hrana, ali i odluka da tih dana ne radite baš ništa drugo.