Nauka u službi lepote: Podmlađivanje matičnim ćelijama

Autor:

19.02.2018 13:18

Foto:

Foto:



Glavna karakteristika ovih ćelija jeste sposobnost samoobnavljanja, što znači da one mogu da poprave razna oštećenja na koži, ojačaju njen zaštitni sloj i smanje bore, a u kozmetičkoj industriji se najviše koriste biljne

Bildovanje imunosistema: Pet zlatnih pravila odbrane od virusa

I kad se na našu kožu nanose putem seruma, emulzija i krema, matične ćelije rade isto ono zbog čega i postoje - čuvaju je od toksina i UV zračenja, uz to je i podmlađuju. Otkriće matičnih ćelija (stem cell), osnovnih ćelija našeg organizma, predstavlja jedno od najvažnijih dostignuća savremene medicine. One imaju neverovatnu sposobnost - da se samoobnavljaju i da prilikom svoje deobe i razvoja stvaraju nova tkiva. To ih čini jedninstvenim, neponovljivim i moćnim sredstvom u medicinskoj terapiji. Matične ćelije koje se nalaze u krvi i tkivu pupčane vrpce su najkvalitetnije jer su stare samo devet meseci, kao i zbog toga što su tokom trudnoće bile zaštićene od raznih oboljenja.

Matične ćelije iz kože počinju da izumiru nakon tridesete godine života, i to je jedan od važnijih razloga zašto starimo. Isprva one postaju manje aktivne i tako slabe odbrambenu funkciju epiderma, što se odražava kroz razna oštećenja, prve bore, promenu boje i strukture kože. Zato je tretman matičnim ćelijama revolucionarno otkriće i za lepotu. Ono što je dobro jeste to da sve matične ćelije, nezavisno od porekla - biljnog, životinjskog, ljudskog - sadrže specifične faktore koji održavaju kapacitet samoobnavljanja, a tretman njima omogućava koži da se na najprirodniji način podmladi.

Čuvari lepote u zimskom periodu: Prave kreme za novo vreme

U kozmetičkoj industriji je česta upotreba matičnih ćelija švajcarske jabuke (uttwiler spätlauber), koju nazivaju super jabukom za lepotu jer može da ostane sveža daleko duže od svih ostalih vrsta ovog voća. Prema nekim naučnim istraživanjima ekstrakt matičnih ćelija ove jabuke je višestruko uspešniji u uklanjanju bora od hijaluronske kiseline i koenzima Q10. Koriste se i matične ćelije runolista, gardenije, morskog komorača. Za ove biljke je utvrđeno da pružaju efikasnu zaštitu od fotooštećenja i oksidativnog stresa. Jedan od tretmana zasniva se na korišćenju matičnih ćelija alpske ruže, koja ima sposobnost da preživi u teškim klimatskim uslovima, pod nametima snega tokom zime i na velikim vrućinama leti. Matične ćelije vrste grožđa gamay tenturier fréaux, koje raste u Burgundiji, mogu da zaštite kožu od UV zračenja.