Osteoporoza: Kako sprečiti neželjene efekte
31.01.2022 14:30
Preventivne mere protiv osteoporoze predstavljaju metode koje će Vam znatno olakšati ili potpuno ukloniti simptome pomenutog stanja.
Kako starimo, raste i strah od nastanka osteoporoze koja slabi kosti i čini ih podložnim prelomima. Osteoporozu je lakše sprečiti nego lečiti, pa je potrebno na vreme telu obezbediti potrebnu količinu minerala kao što su kalcijum i fosfor, jer oni kosti čine čvrstim i gustim. Vitamin D takođe ima značajnu ulogu u prevenciji nastanka osteoporoze jer je neophodan za apsorpciju kalcijuma iz hrane i ugradnju u kosti.
Na kvalitet kostiju povoljno utiče i magnezijum, kalijum i lizin. Namirnice koje sadrže lizin su soja, grašak, mleko, sir i sočivo. Kosti postupno povećavaju gustinu do 30 godine života, kada dostižu maksimum. Nakon toga, kako starimo, gustina opada s godinama. Ako telo nije sposobno da reguliše sadržaj minerala u kostima, gustoća kosti se smanjuje, a kosti postaju lomljivije.
Pročitajte Zarazili ste se omikronom - da li treba da primite buster?
Svakodnevno konzumiranje dve čaše mleka bogatog kalcijumom i vitamina D pomaže u povećanju gustine kostiju kod zdravih žena srednjih godina. Međutim, kada je prevencija u pitanju, za većinu žena potreban je kalcijum u tabletama. Preporučuje se dnevna doza od 1,5 grama kalcijuma. On se može uneti i putem hrane. Spisak namirnica koje su bogate kalcijumom je dug, ali naviše ga ima u mlačnim proizvodima, susamu, algama, kelju, bademima i brokoliju.
Fizička aktivnost povećava gustinu kostiju, poput vežbi sa opterećenjem, hodanja ili penjanja uz stepenice, dizanja tegova, što se pokazalo posebno delotvornim. Starije osobe koje se malo kreću, u svoju svakodnevnu rutinu bi trebale da uvedu šetnju.
Komentari. (0)