Stefan Živojinović: Strast prema kulinarstvu nasledio od mame Brene i tate Bobe

Autor:

14.07.2019 19:00

Foto:

Foto:



Pošto je kulinarstvo zavoleo još u ranom detinjstvu gledajući roditelje Lepu Brenu i Bobu Živojinovića kako spremaju hranu, za mladog pevača Stefana Živojinovića nema velikih gastronomskih tajni, a leti se najbrže rashladi i podigne raspoloženje uz pomoć koktela

Kad dođu vreli, sparni letnji dani, pevač Stefan Živojinović (27) voli da se rashladi uz pomoć koktela. Kao mlađi pio je bezalkoholne, ali s vremenom se okrenuo alkoholnim, posebno onim koji sadrže nanu i limetu.

- Leti mi prijaju dobar mohito, kajpirinja, kajpiroska ili nešto slično. Najlepše koktele probao sam nedavno na Baliju. Mohito sa kokosovom vodom bio je posebno zanimljiv. Najbolji sam pio u jednom od njihovih barova na plaži.

Osim koktela, na Baliju mu se svidela i lokalna kuhinja. Posetio je i restoran u kome obožava da obeduje Mik Džeger. Jeo je i njegov omiljeni specijalitet - patku, koju prvo skuvaju, pa isprže u ulju i potom posluže uz obilje blago ljutih preliva, barenim pirinčem i ljutkastim povrćem.

- Indonežanska jela su interesantna, sa tropskim začinima koji su istovremeno i sveži i ljuti. Na putovanjima najradije konzumiram ono što se tamo nudi. Nedavno smo porodično obišli Vijetnam, Singapur, Tajland, Bali, Australiju, Novi Zeland i Bora Boru i svuda smo birali samo lokalnu hranu. Sve kuhinje imaju neku sličnu nit, a opet, svaka je posebna. Ipak, najviše mi se svidela tajlandska, izuzetno je ukusna, veoma volim njihov crveni, žuti i zeleni kari i nudle, baš kao i kineski dim sum, knedlice koje mogu da budu slane ili slatke, a prave se na pari.

Kulinarsku strast otkrio je kao veoma mlad pored roditelja Brene i Bobe.

- Gledao sam šta oni rade. Davali su mi zadatke, koje sam ispunjavao s velikim zadovoljstvom: seckao sam, prao i pripremao namirnice za kuvanje. Kad sam otišao na studije u Ameriku, imao sam prilike da maksimalno razvijem kuvarske sposobnosti. I uživao sam u tome, baš kao i u istraživanju raznih ukusa.

Nastavak teksta na sledećoj strani...

KUĆNA MESARA

Stefan je u Americi najčešće birao razne odreske. Tvrdi da su tamo razvili vrhunsku tehnologiju pripreme mesa.

- Stekovi su im zaista savršeni, a s obzirom na to da sam živeo u Majamiju, susreo sam se i sa kubanskim i južnoameričkim jelima. Jednom sam s prijateljima otišao u Njujork, gde se dnevno otvori i po tridesetak novih restorana, pa je izbor hrane neograničen. Danima smo ih obilazili i otkrivali razne đakonije svetskih kuhinja. Ponuda je zaista ogromna. Posle toga možete samo na internetu da pogledate recepte i otprilike napravite sličan obrok, po svojoj želji i senzibilitetu.

Kako nema omiljenu hranu, njegov jelovnik zavisi od godišnjeg doba i raspoloženja.

- Najčešće pripremam paste i rižota s različitim dodacima. U kući mojih roditelja, kod Brene i Bobe, postoji čitava paleta kineskih, italijanskih, azijskih i španskih začina, pa smo braća i ja uz roditelje pravili razne kombinacije i naučili šta valja, a šta ne. Kad kuvam, ne pratim recepte, samo probam kakvog je ukusa i procenim šta je još potrebno dodati. Za većinu jela koristim ili domaću supu, koju sam kuvam, ili kocke, to mi je baza. Ona daje bogatiji, složeniji ukus. Svi u porodici volimo domaću kuhinju i prvo smo naučili kako se sprema takva hrana. Imali smo malu mesaru kod kuće u kojoj je uvek bilo naših ćevapa, pljeskavica, mešanog mesa za sarme.

Nastavak teksta na sledećoj strani...

TAJNA PUFNASTOG FILA

Stefan podjednako uživa u roštiljanju, kuvanju pasulja ili gulaša u kotliću.

- Čorbasta jela su najjednostavnija za spremanje, a najukusnija su kad se dugo krčkaju na tihoj vatri. Treba samo voditi računa da dodate dovoljno vode, kako ne bi bila suva, i da se sve dobro sjedini. Društvo uvek bude oduševljeno, mada kod mene nema pravila za šporetom. Iskreno, mislim da je glavni razlog zbog čega toliko uživam u kuhinji taj što mi je svejedno šta pravim, bitno mi je samo da se svi okupimo oko stola i da je ono što sam spremio ukusno.

Obožava slatkiše i ne bi mogao ni u kom slučaju da ih se odrekne, iako se, otkriva, nisu toliko često nalazili na trpezi u kući Živojinovića.

- Uvek su tu pre bili slaniši, a ljudi su sa strane uskakali s ponekom pitom, baklavom ili nečem sličnim. Sad se često upuštam u avanture s poslasticama, nedavno sam pravio japanski čizkejk sa pufnastim filom, ali nisam bio sasvim zadovoljan. Neću odustati, biće još pokušaja, pa ću valjda uspeti da ga usavršim.

Pevač tvrdi da se uglavnom hrani nezdravo, ali kad odluči da jede samo zdrave namirnice, onda smanji hleb i poveća unos ribe i voća i povrća.

- Nemam obilne obroke samo pred nastup, tada nekoliko sati ranije uzmem nešto lagano i popijem jedno piće, jer ne želim da zatrpam želudac. Ponekad u ishranu ubacim šejkove ili smutije, crvene od šumskog voća, žute od pomorandže, ananasa i jabuke ili zelene od kivija i jabuke. Uz to obavezno ide i đumbir. One od spanaća, kelja ili brokolija teško je napraviti bez putera, mleka, soli. Bar sam tako navikao.

Kilaža mu oscilira. Višak kilograma uvek uspe da skine za mesec dana uz pojačanu fizičku aktivnost.

- Treninzi su mi veoma naporni, vežbam i po tri sata, ali jednostavno ne mogu da se lišavam hrane. Uđem u teretanu, pa ko živ, ko mrtav.

Maja Gašić

Autor