Meksička avantura Petra Zeca: Proslava ćerkinog rođendana uz marijače i ljute pomorandže

Autor:

22.06.2019 16:00

Foto:

Foto:



U zemlji hedonizma reditelj i profesor Petar Zec obišao je velelepnu piramidu El Kastiljo i degustirao lokalno piće koje se konzumira sa kriškom pomorandže posutom ljutom paprikom

Bar jednom godišnje sa kćerkama Milicom i Jelenom, koje žive na različitim krajevima sveta, odem na neko uzbudljivo putovanje. Ovaj put izbor je pao na Meksiko, gde smo proslavili Miličin rođendan. Bili smo prvo u San Hose del Kabu, na pacifičkoj obali, mondenskom letovalištu u koje dolaze bogati Amerikanci, pa je sve uglavnom prilagođeno njima. Od ogromnih rizorta smeštenih na obali peščane plaže, kojoj, čini se, nema kraja, do hotelskih kompleksa malo dalje od obale, koji se praktično nalaze u pustinji, a imaju po nekoliko golf terena sa fenomenalnom zelenom travom.

Leden okean

Pošto je okean leden, ni najhrabriji se ne usuđuju da zaplivaju, ali zato većina po plaži trči ili jaše konje iz neke od obližnjih ergela, smeštenih između rizorta. Malo dalje od obale, na obližnjim brdima su vile iz kojih pogled puca na pučinu. Luksuz i raskoš privlače i poznate, pa su tako među posetiocima bili Ledi Gaga i Džordž Kluni, a turista je toliko da avioni neprestano sleću na obližnji aerodrom.

Pesme marijača

Dopao mi se i stari deo grada, sa kućama ofarbanim u jarke boje, od žute i narandžaste do plave i zelene, koje sijaju na suncu. To jezgro je pitoreskno, s obiljem galerija u kojima izlažu meksički umetnici i brojnim restoranima iz čijih se bašta čuju pesme marijača po čitav dan.

Nastavak teksta pročitajte na sledećoj strani...

Lokalne đakonije

S obzirom na to da je grad poznat po neverovatno ukusnoj hrani i lokalnim pićima, tekili i meskalu, nas troje smo se svakodnevno prepuštali hedonizmu. Posebno je bila zanimljiva proslava rođendana, kada smo Jelena i ja Milici nazdravljali kriškom pomorandže posutom ljutom paprikom i meskalom zvanim “400 zečeva”. Probali smo i razne đakonije, gvakamole, avokado sa čili sosom, tortilja supu, svinjska rebarca sa suvim grožđem, školjke prelivene salsom i ljutim umacima od habanere. Još je Bernard Šo ustvrdio da nema iskrenije ljubavi od one prema hrani, i složio sam se s tom tvrdnjom dok sam uživao u meksičkim gastronomskim i muzičkim čarolijama.

Luka za bogataše

Posetili smo i obližnji Kabo San Lukas, luku s velikom marinom u kojoj se na talasima ljuljuškaju bogataške jahte. Sa slavljenicom smo u ovom neverovatnom letovalištu proveli desetak dana, nakon čega je ona morala da se vrati u Los Anđeles, gde živi poslednjih godina. Jelena i ja odlučili smo da obiđemo i Kankun, na atlantskoj obali Meksika.

Nastavak teksta pročitajte na sledećoj strani...

Beli pesak

Baza nam je bilo letovalište Tulum, hotel na desetokilometarskoj plaži od najfinijeg belog peska, obrubljenoj gustom šumom palmi. Svakog jutra budio nas je cvrkut ptica, pa smo odlazili da trčimo po plićaku. Atlantik je pri obali boje smaragda, koja se ka pučini preliva u ultramarin. Sunce prosipa svoje zlaćane zrake po kupačima, jahačima na daskama i albatrosima koji se obrušavaju u tople morske talase. Trčali smo pored maštovitih skulptorskih eksponata razmeštenih duž plaže, na kojoj je bio u toku festival Art with Me. Pažnju nam je privukla instalacija od drveta i trske u obliku lavirinta, kao i slikarka koja je plavim bojama oslikavala tela preplanulih kupača.

Centar Maja

Obišli smo i čuvenu Čičen Icu, arheološko nalazište udaljeno dva sva sata vožnje pravim i širokim auto-putem kroz nepregledne šume Jukatana. Čičen Ica na jeziku Maja znači - Na izvoru Ica. Stanovnici su često bacali predmete kao žrtve tim izvorima, a u sušnim vremenima žrtvovani su i ljudi. Grad Čičen Ica bio je centar od 600. godine nove ere, sredinom klasičnog perioda Maja, ali najveću moć dostigao je tek kad su propali ostali gradovi na centralnim nizijama.

Nastavak teksta pročitajte na sledećoj strani...

Moderno svetsko čudo

Na ogromnom platou kompleksa posvećenog bogu Kukulkanu dominira velelepna piramida El Kastiljo, jedno od sedam modernih svetskih čuda. Sa svih strana piramide su stepenice koje vode ka žrtveniku na samom vrhu, sa čijih se ivica spušta pernata zmija Kukulkan, simbolizujući silazak boga sa neba. Obišli smo i Hram ratnika sa mnoštvom kamenih stubova i igrališta za igranje gumenim loptama. U okviru kompleksa je i opservatorija za osmatranje mesečevih deklinacija i drugih astronomskih događaja. Maje su imale najsavršeniji kalendar u istoriji čovečanstva. Na odlasku smo videli i Sveti izvor, koji se nalazi na tridesetak metara ispod kamenih litica. On je bio mesto žrtvovanja svetih predmeta, životinja pa i ljudi u slavu boga kiše Čaaka.

Maja Gašić

Autor