Zdrav život
Hrana za zimu: Ove namirnice će vas ugrejati tokom hladnih dana, zdrave su, ukusne i podižu imunitet
29.11.2024 14:40
Zdrava hrana u zimskom periodu
Smenu godišnjih doba prati i promena režima ishrane. Kako što letnju garderobu menjamo zimskom i pravimo drugačiji raspored u ormanu, tako pravimo i red u frižideru.
S obzirom na to da smo sada izloženiji virusima, važno je ojačati imunitet, pre svega namirnicama koje sadrže određene nutrijene. Zdrava hrana u zimskom periodu podrazumeva tople čorbe, kuvana jela, sve što je bogato vitaminom C i tako dalje.
Tačno je da ne živimo u tropskim krajevima i da lista svežih citrusa koje možemo pronaći nije dugačka, ali...
Limun, mandarina, pomorandža i grejpfrut bogati su vitaminima, naročito C i B grupe, a sadrže i kalijum, magnezijum, fosfor. Dakle, na prvoj liniji odbrane organizma.
Pročitajte Ove namirnice jačaju imunitet i čuvaju nas od sezonskih bolesti
A da li ste znali da vitamina C najviše ima u kiviju? On nam je dostupan tokom čitave zime. Ukoliko vam ne prija da ga konzumirate u sirovom stanju, možete ga koristiti u voćnim salatama ili smutijima.
Još jedan fantastičan izvor vitamina C je nar, jedna od najlekovitijih voćki. Taman je njegova sezona, od septembra do januara, tako da ga sad svakako treba iskoristiti.
Nar obiluje antioksidantima, zbog kojih se već hiljadama godina smatra čudotvornim. Jedan plod zadovoljava 16 odsto dnevnih potreba za vitaminom C, pa je idealno „sredstvo” za jačanje imuniteta.
Ovo je i sezona kupusa, takođe bogatog ovim vitaminom, što znači da ga treba jesti u svim oblicima. Sarma vam je odmah pala na pamet, zar ne?
Kiseli kupus čak je i zdraviji od svežeg. Ukoliko ste prehlađeni, može da smiri kašalj i i spreči širenje upale.
Kuvano vino? Da! Osim što prija i greje, a i opojni mirisi začina kao što su karanfilić, zvezdasti anis i vanila, može da vas sačuva i od sezonskih prehlada. Ni kriška pomorandže ili malo đumbira neće ništa pokvariti, naprotiv.
Kuvani paradajz neutralizuje slobodne radikale i snažan je antioksidans, dok turšija deluje kao prirodni antibiotik, a pored vitamina sadrži enzime i minerale, poručuju nutrucionisti.
Svakodnevno bi trebalo imati i jedan topli obrok – čorbicu od povrća, pileću ili teleću, domaću supu. Slobodno jedite i meso, ukoliko ne možete bez te namirnice.
Pročitajte Njeno veličanstvo jabuka i 10 razloga da odmah zagrizete ovo rajsko voće
Preporučuju se junetina, govedina, ćuretina, piletina, a zašto ne biste i koju krišku slanine ako vam je srcu i stomaku draga? Samo imajte na umu staro dobro pravilo – da u svemu treba imati mere.
Komentari. (0)