Džejmi Oliver: Ženi često kažem da dobro kuva iako to ne mislim - ali, sitne laži spasavaju brakove
02.10.2017 16:39
Slavni Britanac, koji je tokom karijere zaradio više od 250 miliona funti, objavio je knjigu ‘Quick & Easy’ i snimio kulinarski serijal, no u poslu drži meru: četiri dana u nedelji radi, a tri provodi sa suprugom Džuls i njihovo petoro dece
Premda se u britanskim kulinarskim krugovima donedavno nagađalo da Džejmi Oliver (42), proslavljeni televizijski kuvar čije se bogatstvo procenjuje na 250 miliona funti, namerava da se povuče s malih ekrana kako bi spasao posrnuli ugostiteljski biznis - u pola godine je zbog posledica Bregzita morao da zatvori čak šest restorana - to se ipak neće dogoditi. Nakon čak trideset uspešnih kulinarskih serijala, koliko ih je snimio od 1999. kad se njegovo lice prvi put pojavilo na televiziji, potpisao je novi trogodišnji ugovor s kanalom Channel 4, i uskoro počinje da se emituje njegova nova emisija, “Quick & Easy” (Brzo i jednostavno), a već je objavio i istoimenu knjigu. Nastavak saradnje sa Channelom 4 Oliveru će u naredne tri godine, procenjuje se, ponovo doneti milione, a gledaocima nove recepte od najviše pet namirnica za jela koja se mogu pripremiti za petnaest minuta.
- Naš stil života iz godine u godinu sve je brži i luđi, ali ni to ne sme da bude razlog da prestanemo da mislimo na to šta i kako jedemo. Za kompletan, zdrav i ukusan obrok dovoljna je minimalna količina namirnica i vrlo malo vremena i napora. Tokom dve decenije rada, istraživanja i eksperimentisanja shvatio sam da se savršenstvo može postići i u ograničenim uslovima. A sada gledaocima želim da pokažem da je najjednostavniji način često i najbolji - kaže Džejmi Oliver, koji najvećim zlom savremene zapadne civilizacije smatra gojaznost i zavisnost od brze hrane i gaziranih napitaka, pojačivača ukusa i veštačkih zaslađivača.
Zahvaljujući neiscrpnoj energiji u proteklih dvadeset godina objavio je i 22 kuvara i osnovao mesečnik pod svojim imenom, a njegov ugostiteljski biznis trenutno broji devedesetak restorana širom sveta. Uz to poseduje čak 17 specijalizovanih kulinarskih kanala na popularnom internet servisu YouTube i jedno je od najpopularnijih lica za promociju hrane, lanaca supermarketa i kuhinjskog posuđa, pa stoga ne čudi da njegovo poslovno carstvo ostvaruje godišnji promet od 160 miliona funti.
Pored svega toga, vodi i skladan porodični život - ako se tako može nazvati svakodnevna strka u kojoj živi sa suprugom Džulijet Norton, koju odmila zove Džuls, i njihovo petoro dece - kćerkama Popi Hani Rouzi (15), Dejzi Bo Pamelom (14) i Petal Blosom Rejnbou (8) i sinovima Badijem Birom Morisom (7) i Riverom Roketom, koji je ovih dana proslavio prvi rođendan. Uz savršeno organizovan posao ima dovoljno slobodnog vremena pa s porodicom i prijateljima provodi tri dana u nedelji, dok ostala četiri - radi.
Džejmi Oliver rođen je 27. maja 1975. u mestašcu Klaveringu, tridesetak kilometara južno od Kembridža, u engleskoj pokrajini Eseks. Njegovi roditelji, otac Trevor i majka Sali, tamo i dan-danas vode pab “Cricketers”, jedno od dva mesta za izlazak u selu s nešto više od hiljadu dvesta stanovnika, koje je u međuvremenu postalo turistička atrakcija jer je upravo tamo mali Džejmi naučio osnove kulinarstva - da ljušti i secka namirnice. Kad je, naime, shvatio da njegovi prijatelji iz škole svake nedelje od roditelja dobijaju džeparac, i on ga je zatražio - ali je novac morao da zaradi, i to čisteći lokal i pomažući u kuhinji.
- Džejmija je kuvanje zanimalo od najranijeg detinjstva, a noževi, kašike i viljuške bili su mu draži od svih igračaka. Vrlo rano je naučio da guli koru i seče jabuke pa se već kao osmogodišnjak prilično dobro snalazio u kuhinji. Da bi dohvatio radnu ploču, morao je da stane na stoličicu, a iza sebe je uvek ostavljao nered, baš kao što i danas radi - kaže Sali Oliver.
Intimna ispovest supruge Džejmija Olivera: Kako smo najteže dane ostavili iza nas
Sa 11 godina je seckao povrće brzinom profesionalca i to nožem koji je bio duži od njegove podlaktice, zbog čega je s pravom mogao da bude ponosan, i već tada je počeo da eksperimentiše s neobičnim kombinacijama ukusa pa su njegovi sendviči bili na glasu kao najmaštovitiji u školi. Posebno je voleo dimljenog lososa u soku od limuna i dimljenu pastrmku, baš kao i jetrenu kobasicu. Škola ga pak nije naročito zanimala niti je mario za ocene, a u čitanju ga je ometala disleksija. Zato je njegov otac odahnuo kad je kao 16-godišnjak na porodičnom skupu objavio da odlazi na koledž “Westminster Kingsway” u Londonu, gde će učiti za kuvara.
- Zapravo sam vrlo sličan svome ocu. Baš kao i on i ja verujem da dela govore više od reči, a najsrećniji sam kad uspem da rešim neki poslovni problem koji mi je u prvom trenutku izgledao nepremostiv. Sećam se da je tata znao da me budi ranom zorom, a posebno kad bih posle podne zadremao na sofi, uz povik “na noge junačke, krevet je dobar samo za umiranje” - prisetio se Džejmi.
Dolazak u London ga je preporodio, ne samo zato što se našao u središtu svetske metropole s bezbroj mogućnosti nego i stoga jer je napokon dobio priliku da sistematski uči i pita za savet iskusnije i bolje od sebe.
- Entuzijazam učitelja i starijih kolega me zarazio, kao sunđer sam upijao svaku njihovu reč i pratio njihove savete. I na neformalna druženja išao sam sa olovkom i blokčićem u koji sam, krišom u toaletu, zapisivao svaki novi izraz koji sam čuo i onda kod kuće u rečniku tražio njegovo značenje - kaže Oliver.
Prvi posao dobio je u italijanskom restoranu, gde je radio kao poslastičar, a sa svojim prvim šefom, Italijanom Đenarom Kontaldom, veže ga trajno prijateljstvo. U to vreme je upoznao Džulijet Norton, koja je radila u keteringu, a Džejmi ju je, kako je rekla, osvojio svojom neposrednošću, društvenošću i ambicioznim planovima, u čemu ga je ona svesrdno podržavala. Karijeru je nastavio u londonskom restoranu “River Cafe”, što se pokazalo ključnim korakom na putu do svetske slave. Tamo je ekipa BBC-ja uradila prigodnu kulinarsku emisiju s receptima za božićne praznike, a producentkinja Patriša Levelin u njoj je uočila simpatičnog mladog kuvara i predložila mu snimanje trodelnog jednosatnog serijala pod provokativnim nazivom “Goli kuvar”.
Premda se naziv emisije odnosio na Džejmijev ogoljeni pristup pripremi obroka, on se nikad s njim nije identifikovao, naprotiv, jedva je čekao da se tog nadimka - oslobodi. Međutim, i to upadljivo ime doprinelo je njegovoj neslućenoj popularnosti, baš kao i njegova neformalnost i simpatičnost pred kamerama. Na motorčiću je jurio londonskim ulicama u potrazi za svežim začinima, mesom i ribom i voćem i povrćem iz organskog uzgoja kako bi u svom domu priređivao obroke za prijatelje. A budući da je bio i ostao ljubitelj mediteranske hrane, u spremanju gotovo svih jela obilno je koristio maslinovo ulje, bosiljak, korijander i nanu, što je postalo zaštitni znak njegove kuhinje. Baš kao i potpuni nemar za to kako izgleda pred kamerama: zimi je, recimo, nosio flanelsku košulju ispod koje bi obukao još dve majice, a kad je sedao na motor, na sve to je navlačio teksas jaknu i zimsku jaknu, kapu, kacigu i rukavice.
Takav neformalan i neposredan pristup kuvanju, odevanju i ophođenju sa sagovornicima dotad nije bio viđen u kulinarskim emisijama, još je uz sve to Džejmi Oliver i šuškao. A kad je pred auditorijumom sasvim spontano i bez predumišljaja izjavio kako jedino žali što se umesto u Velikoj Britaniji, tako dosadnoj zemlji u kulinarskom smislu, nije rodio u Italiji, put do srca miliona obožavalaca širom planete bio mu je otvoren. Međutim, tri sezone života pred kamerama jako su ga iscrple, a da je đavo odneo šalu, shvatio je kad je i o datumu venčanja s Džulijet, s kojom se u međuvremenu verio, morao da se dogovara s producentima BBC-ja.
Zbog toga je posle venčanja u julu 2000, na koje je došao u svetloplavom odelu Pola Smita, ružičastoj košulji i mokasinama od zmijske kože, uzeo slobodnu godinu, u kojoj mu je glavni cilj bio da postane otac. No, kako stvari nisu išle same od sebe, supružnici nisu želeli da čekaju nego su se vrlo brzo odlučili na medicinski potpomognutu oplodnju - i tako je u martu 2002. rođena kćerka Popi Hani Rouzi. Kao poklon za njen prvi rođendan Oliver je u vrtu njihovog doma u Primrouz Hilu u Londonu posadio trešnju, a njegova supruga tada je već bila u visokoj trudnoći s drugom devojčicom Dejzi Bo Pamelom, koja je na svet došla u aprilu 2003. Posle šest godina pauze, u aprilu 2009, dobili su kćerku Petal Blosom Rejnbou, a u septembru 2010. sina Badija Bira Morisa. U tom periodu su se iz Londona preselili na selo, u Klavering u Eseksu, Džejmijev rodni kraj, gde im se lane u avgustu rodilo i peto dete - sin River Roket.
-Došao je dečak težak 3600 grama, što je otprilike 16 paketa maslaca - pohvalio se Oliver na društvenim mrežama i šokirao javnost kad se saznalo da su pupčanu vrpcu presekle njegove kćerke Popi Hani i Dejzi Bo, kojima su roditelji posle konsultacija sa psihologom i glavnom sestrom u porodilištu dopustili da prisustvuju porođaju.
Džejmijev i Džulijetin odnos je i inače neobičan: suprugu je zaprosio na grobu njenog pokojnog oca, brokera na berzi Morisa Nortona, na Badnji dan 1999, jer je, kako je ona kasnije objasnila, na taj način od njega zatražio blagoslov. Džuls kao majka drži njihovu kuću na svojim leđima, dok suprugovu vernost proverava kontrolišući poruke i pozive na njegovom telefonu i sve profile na društvenim mrežama, čemu ima neograničen pristup.
- U Džejmijevom poslu mnogo je izazova svake vrste, a ja se trudim da ostane na zemlji - smeje se Džuls, koja se poput drugih članova porodice - roditelja Trevora i Sali, brata Ijana, sestre Ana-Mari pa čak i Džejmijeve bake s majčine strane Beti Palmer (preminula je u septembru 2013. u 93. godini) - pojavljivala u njegovim kulinarskim emisijama, sve dok je kamere nisu uhvatile u histeričnom plaču zbog napisa u engleskim tabloidima da njen suprug juri i za drugim suknjama. - U tom trenutku naš život se pretvorio u prokleti rijaliti šou pa sam odlučila da je dosta kamera u kući: ovako dalje ne ide, pa nismo mi Ozbornovi ili Karadašijanovi. Tada sam zauvek izbacila televizijsku ekipu iz našeg doma - izjavila je.
Ona je pak najveća suprugova podrška kad god on mora da se suoči s kritikama i napadima kojima je kao slavna osoba pod lupom javnosti stalno izložen. Veganima i vegetarijancima neprestano je na meti jer ne odustaje od pripremanja mesnih i ribljih obroka, koje zbog uravnoteženog unosa proteina i belančevina preporučuje barem tri puta nedeljno. Lavinu kritika izazvao je njegov recept za svinjetinu koju je pekao dvanaest sati na temperaturi nižoj od sedamdeset stepeni što je nedovoljno za eliminaciju vrlo opasnih bakterija poput ešerihije koli. Mnogi su mu zamerili izjavu da se siromašni bolje hrane od bogatih jer moraju da se snalaze sa osnovnim namirnicima dok imućnijima njihovi lični kuvari serviraju đubre. Špance je razbesneo kad je njihovo nacionalno jelo paelju spremio s kobasicom čorizom i piletinom i rekao da je njegova delicija ukusnija od tradicionalne. U svađi je s američkim šefom Entonijem Burdenom, za kog kaže da je izuzetno zanimljiv tip, ali da očigledno nema blage veze s kuvanjem.
No, protivnici mu najviše zameraju što je od 2000. jedanaest godina bio zaštitno lice trgovačkog lanca “Sainsbury’s” premda je tvrdio da se na policama supermarketa “nalazi više smeća nego hrane”. A kad je saradnji došao kraj, na društvenim mrežama je patetično objavio kako će mu nedostajati, ali da je došlo vreme da krene dalje.
- Kritike, često neopravdane, znale su da me zabole, pogotovo kad je u tabloidima počelo da se piše o mojoj navodnoj škrtosti. To me je zaista zaprepastilo, jer ako nešto nisam - nisam škrtica. Bio sam van sebe, ali mi je Džuls pomogla da shvatim kako zapravo nemam oko čega da se uznemiravam jer imam sve što mi treba: divnu porodicu, prelepu decu, gomilu prijatelja i najbolji posao na svetu - izjavio je Oliver, koji je supruzi prepustio mesto za šporetom u njihovom domu.
Ali za njenu kuhinju ne nalazi pohvale.
- Posle ove izjave moraću da se ušunjam u kuću, ali jednostavno je istina da Džuls možda dobro kuva za našu decu, koja se dave u palačinkama, ali ne i za moje nepce. Često joj govorim kako joj je hrana ukusna, mada to uistinu ne mislim. No, sitne laži spasavaju brakove, pa tako i naš - kaže slavni kuvar.
Jedino na pitanje gde vidi sebe za deset godina nema pravi odgovor: kreativan i preduzetan kakav jeste, nastaviće da sledi svoje poslovne instinkte. Siguran je samo u to da više neće ulaziti u poslovne aranžmane s prijateljima, jer je u proteklih dvadeset godina slušajući srce, a ne pamet, izgubio devedeset miliona funti. Uprkos tome, na računima mu je ostalo i više nego dovoljno da sebi, supruzi i deci priušti sve što požele.