Jelena Dokić: Ne mrzim oca nakon svega što mi je učinio
29.11.2017 21:44
Srpska teniserka koja živi u Australiji iznela je u svojoj autobiografiji ‘Nesalomiva’ potresne detalje o zlostavljanju od strane oca i trenera Damira Dokića, koji nije prezao da je šutira, čupa za kosu pa čak i pljuje kad bi izgubila neki meč
Jelena Dokić: Otac me je fizički i emotivno maltretirao
Moja priča nije bajkovita - tako je počela svoju autobiografiju “Nesalomiva” nekad jedna od najboljih svetskih teniserki Jelena Dokić (34). Knjiga koju je napisala naći će se u prodaji krajem godine, ali engleski novinari imali su uvid u nju, i imali su šta i da vide. Najpotresniju priču zlostavljanog deteta od strane oca nasilnika.
- Baš me je gadno tukao. Počelo je to od prvog dana kad sam uzela reket u ruke, kasnije se otelo kontroli. Batinanje je bilo gotovo svakodnevno, a teško mi je bilo i emotivno. Mentalni bol je bio mnogo gori od onog fizičkog. Imala sam samo 11 ili 12 godina kad me je, šutirajući me do krvi, nazivao kurvom - piše u Jeleninoj autobiografiji.
Nasilni otac je Damir Dokić, koji živi u Srbiji, u selu Vrdnik na padinama Fruške gore. Živi tamo sam, Jelena je pre mnogo godina prekinula svaku komunikaciju sa njim, baš kao i njena majka Ljiljana, koja se razvela od Damira i odselila se u Sidnej.
Knjiga “Nesalomiva” vrvi od potresnih svedočanstava nekad četvrte teniserke sveta i najveće australijske nade poslednjih decenija. Jelena Dokić, rođena u Osijeku od oca Srbina i majke Hrvatice, emigrirala je sa porodicom u Australiju 1991, čim je počeo rat na tlu njene domovine. Tamo su svi dobili državljanstvo, a kad joj je bilo šest godina, Jelena je uzela reket u ruke i počela da uči tenis. Prvi trener bio joj je njen otac, Damir.
- On je uglavnom gubio kontrolu. Kad bih loše odradila trening, tukao bi me kaišem, šutirao me tako snažno da sam imala krvave modrice - piše ona u svojoj autobiografiji.
Nasilno ponašanje Damira Dokića nije nepoznato u svetu tenisa. Četiri puta zabranjivano mu je da uđe na teren gde se igraju mečevi na najznačajnijim svetskim turnirima. Izbačen je sa Vimbldona 2000. pošto je u nastupu besa razbio telefon jednom novinaru. Iste godine udaljen je i sa US Opena jer je za vreme ručka maltretirao kelnera. A 2001. morao je da ode sa Australijan opena zbog toga što je tvrdio da je meč namešten da njegova kćerka izgubi. Kulminacija je usledila 2009, kad je u Srbiji osuđen na 15 meseci zatvora jer je pretio ručnom bombom australijskom ambasadoru u Beogradu.
- Najgore je bilo kad sam izgubila na turniru u Kanadi 2000. godine. To je stvarno ružno sećanje koje će me zauvek pratiti. Završila sam u nesvesti! Strašno me je tukao - napisala je u svojoj knjizi Jelena.
Nekoliko meseci kasnije sledio je novi šok u Vimbldonu.
- Posle poraza u polufinalu Vimbldona od Lindsi Davenport otac je potpuno poludeo. Udarao me je, vređao... Kada sam konačno pronašla telefon, rekao mi je da sam maloletnica od 17 godina i da se ne vraćam u hotel u kojem je bila cela moja porodica. Ostavio me je da spavam u svlačionici Vimbldona, i bila sam tamo zaključana sve dok agenti nekih igrača nisu pronašli mog menadžera, koji je došao i odveo me.
“Nesalomiva” je u najvećoj meri posvećena takvim situacijama u kojima je Jelena bila maltretirana od strane oca Damira. Bilo je tu stalnog udaranja, čupanja, pljuvanja, vređanja...
LICEMERJE ČELNIKA SAVEZA
Karijeru prepunu uspona i padova Jelena je završila pre vremena, 2014, sa osvojenih 4,5 miliona dolara na turnirima. Danas je trener tenisa u Australiji. Pored nasilja u porodici, razlog za njeno prevremeno povlačenje su i problemi sa štitnom žlezdom, zbog čega nije mogla da drži kilažu pod kontrolom. Godinama je u vezi sa svojim nekadašnjim teniskim trenerom, Hrvatom Tinom Bikićem. Ta ljubav bila je dodatni motiv za Damirovo divljanje. Tako je bilo do pre šest godina, kad su jednog dana na vrata njegove kuće u Vrdniku iznenada zakucali Jelena i Tin. Reporter Glorije ubrzo se našao na licu mesta, i svedočio o promeni u raspoloženju Dokića:
- Konačno sam Tina upoznao na pravi način, i mogu reći niz komplimenata na njegov račun. Zaista je simpatičan momak, vidim da voli moju kćerku i ja sam srećan što su zajedno. Međutim, previše je u defanzivi. Imam utisak da u njihovoj vezi Jelena vodi glavnu reč. Baš sam mu danas govorio da mora biti stroži prema njoj - pričao je Damir, koji se na Fruškoj gori uglavnom bavi poljoprivredom i pečenjem rakije.
Pomirenje je bilo kratkog veka, teniserka je ubrzo ponovo pobegla od oca koji je maltretira, ponovo na najudaljeniji kontinent. A tamo se ovih dana suočila sa neizbežnim pitanjem novinara: zar niko nikad nije primetio da je žrtva nasilnog oca, zar je moguće da je godinama trpela batine a da niko nije reagovao?
- Sigurno je to neko znao, i sigurno je to neko mogao da zaustavi - napisao je Ričard Hinds za australijski ABC.
U nastavku on tvrdi da su čelnici australijskog teniskog saveza znali sve vreme za Damirovo nasilništvo, čak su podnošene i krivične prijave, ali večito se čekalo da Jelena konačno progovori pa da imaju čvrste dokaze u rukama. Međutim, moglo se interevenisati i bez njenog iskaza, ali Ričard Hinds kaže da su i u ovom slučaju, kao i u mnogim drugim, oni svesno zatvarali oči pred nasiljem moćnih menadžera i roditelja jer žele da po svaku cenu dobiju novu tenisku zvezdu.
- Ako želite najbolju decu, morate da trpite njihove roditelje - rekao je pre petnaestak godina jedan od čelnika australijskog tenisa.
Jelena Dokić odavno nije spremna da trpi svog oca, a u komentaru svoje autobiografije otkrila je da i pored svega nije ljuta.
- Ne mrzim oca nakon svega što je učinio. Pokušala sam da izgladim stvari, ali to nije lako. Mislim da on ne razume šta mi je uradio, niti je spreman da podnese odgovornost. Teško je naći zajednički jezik sa njim. Ili je po njegovom, ili nikako.