Tomi Li Džouns: Netipični holivudski junak

Autor:

22.11.2016 11:51

Foto:

Foto:



- Život je bolji učitelj od bilo koje škole ili akademije - objasnio je. - Naravno, uz preduslov da imate nešto talenta. Jer, bez talenta ne vredi ni dvadeset godina školovanja. U glumačkom poslu postoje stotine primera za to.

Rođen 15. septembra 1946. u teksaškom gradiću San Sabi, Tomi Li Džouns je odmalena rastao obasipan pažnjom majke Lusil Mari, koja je prvo bila policajka, a potom se prebacila u privatno preduzetništvo i otvorila kozmetički salon. Otac Klajd, koji je radio u ono vreme vrlo opasan i naporan posao na teksaškim, a potom i severnoafričkim naftnim bušotinama, bio je mnogo grublji i zatucano je tvrdio kako je, što se vaspitanja dece tiče, “batina iz raja izašla”. Bračni par Džouns dobio je 1949. još jednog sina, ali on je nedugo nakon rođenja umro, što je unelo veliki nemir u porodicu. Takav šok rezultirao je jednom od krajnosti koje zateknu partnere: Lusil Mari i Klajd Džouns su se 1950. razveli. Drugu krajnost, da ih smrt deteta neraskidivo poveže, takođe su dokazali: ni godinu dana posle razvoda ponovo su se venčali i ostali u braku do Klajdove smrti 1999.

Uz sportska uzbuđenja i domete, Tomi Li je za vreme studija na Harvardu stvorio prijateljstva koja će, kako to obično biva, trajati ceo život.

Harvardska diploma bila je solidna ulaznica za tržište rada, ali Tomi Li Džouns posle završetka studija nije imao pojma čime bi zapravo želeo da se bavi. Budući da je kao student glumio u nekoliko amaterskih predstava, ocenio je da možda ima neke šanse na brodvejskim daskama. Otišao je u Njujork i samo dve nedelje nakon dolaska prijavio se na audiciju i dobio ulogu u predstavi “A Patriot for Me”.

Posle desetak sitnih uloga na Brodveju prihvatio je ponudu TV mreže ABC za snimanje sapunice “One Life to Live”. Serija je u to vreme bila na samom začetku, emitovanje je počelo 1968, ali je postala toliko popularna da je nastavila da se prikazuje još 43 godine, sve do 2012. Tomi Li je u njoj glumio mladog, plemenitog i naočitog lekara Marka Tolanda u kojeg se - kako i priliči - zaljubljuju brojne devojke, ali i udate žene.

- Na početku karijere nisam bio u prilici da preterano biram - objasnio je. - No, uprkos tome što su mnogi glumci spremni da omalovažavaju uloge u sapunicama, ja se s time baš ne bih složio.

I zaista, pet godina redovnog pojavljivanja na televiziji nije ostalo bez učinka: 1977. pozvali su ga da igra naslovni lik u vrlo uspešnom televizijskom filmu “Neverovatni Hauard Hjuz”, u kojem je sjajno portretisao godinu ranije preminulog milijardera, jednog od najupečatljivijih Amerikanaca prošlog veka.

Privatno, međutim, nije bio toliko uspešan: već posle nekoliko meseci boravka u Njujorku upoznao je Kejt Lardner, unuku pisca i sportskog kolumniste s početka veka Ringa Lardnera, i venčao se s njom uoči Nove 1971. Kejt je izgledala predivno, veza je na početku cvetala, ali njeno dvoje dece iz prvog braka nije bilo posebno srećno što su se zbog Džounsove karijere već sledeće godine svi preselili u Los Anđeles. Ubrzo se nezadovoljstvo prelilo i na same partnere pa su se razišli 1977, a razvod je i sudski okončan 1978.

Iako mu je karijera nezaustavljivo napredovala, a popularnost rasla, Tomi Li Džouns nikada nije bio preterano omiljen među kolegama, a posebno ne među novinarima. Najčešće mrzovoljan i nezainteresovan, na pitanja o filmu odgovara što kraće može, a na sva ostala - o hobijima, privatnom životu, planovima i slično - ne odgovara uopšte nego odmah prekida intervju.

Pa ipak, iako je već kao tinejdžer dobio nadimak Grampi (Ljutko), po jednom od sedam patuljaka, jednoj ženi je bio neodoljiv. Bila je to Kimberli Klafli, glumica s kojom se upoznao 1981. u Teksasu na setu filma “Back Roads”. Strasti su vrlo brzo planule i par se venčao 30. maja iste godine, a u januaru 1982. dobili su sina Ostina. Kimberli je bila kćerka Fila Hardbergera, sudije i kasnije gradonačelnika teksaškog grada San Antonija.

Drugi brak slavnog glumca prolazio je uspone i padove, ali on je uvek znatiželjnicima odgovarao toliko šturo da zapravo nikada ništa konkretno nije izašlo u javnost. Jedina novost koju je dobrovoljno objavio bilo je rođenje kćerkice Viktorije 1991, ali bilo kakvu dodatnu pojedinost iz njega je bilo nemoguće izvući.

U filmu je malu ulogu dao i svojoj tada 14-go­dišnjoj kćerki Viktoriji, ali hteo je da je otpusti kad se jedno jutro nije probudila na vreme da s njim ode na set. Kad je video da još spava, povikao je:

- Od danas više ne radiš, otpuštena si!

Nakon ne­­­što gužve i upornog nagovaranja ostalih producenata Viktorija je ipak ostala u glumačkoj postavi, a njena majka, valjda osećajući potrebu da umanji greh svoje kćerke, izjavila je kako je “Tomi Li bio odgajan potpuno drugačije i da bi njegov otac u da­­našnje vreme sigurno bio proglašen porodičnim na­­silnikom, ali se u poratno doba takav odnos prema deci jednostavno smatrao čvrstim vaspitanjem”. Džouns, po svom običaju, nije ništa komentarisao u javnosti.

Bez reči je bio i kad se 1996. razveo od Kim­berli Klafli. No, profesionalno nije posustajao. Nakon što je ušao u elitno društvo holivudskih glumaca koji po ulozi dobijaju osmocifrene dolarske honorare, ostvario je niz zapaženih uloga u filmovima: “Nema zemlje za starce” braće Koen 2007, “Dolina nestalih” Pola Hagisa iste godine, “Poslovni ljudi” Džona Velsa 2010, “Kapetan Amerika: Prvi osvetnik” Džoa Džonstona 2011. i “Linkoln” Stivena Spilberga 2012.

 

Komentari. (0)

Loading