Čuvari lepote u zimskom periodu: Prave kreme za novo vreme

Autor:

02.02.2018 14:32

Foto:

Foto:



Kako bi koža lica blistala i tokom zime neophodno je da koristimo specijalne preparate, one koji će je dodatno hidrirati, zaštititi od spoljašnjih uticaja i sprečiti gubitak vlage

Mnogo je razloga zašto zimi treba da brinemo o svojoj koži više nego inače. Tada je vazduh suvlji nego u ostalim razdobljima godine, pogotovo u zatvorenim prostorijama u kojima boravimo. Takođe, veća je koncentracija čađi i smoga koji, pored vetra i snega, mogu da iziritiraju kožu i oslabe njenu zaštitnu funkciju. Čak i da nam se dopada rumenilo koje nam se javi na licu kad izađemo napolje, tokom hladnih meseci crvenilo i prošireni kapilari na njemu postaju izraženiji zbog češćeg prelaženja iz toplog i hladno, i obrnuto. U zimskom periodu pogoršavaju se već postojeća oboljenja poput ekcema, seboreje i psorijaze, a sve i da imamo normalnu kožu, podložniji smo njenom isušivanju, svrabu, iritacijama i neprijatnom peckanju. Kako bi ona i na minusu bila blistava i ostala vlažna, meka i glatka, neophodna nam je dodatna nega.

Prvo pravilo za zdravu i lepu kožu glasi - hidratacija. Uobičajena količina krema, seruma i losiona koju inače nanosimo nije dovoljna da spreči njeno isušivanje tokom zime, i zato negu treba pojačati. U ovom periodu poželjno je blage kreme zameniti masnijim i bjuti rutinu obogatiti preparatima koji će ojačati prirodnu zaštitnu funkciju kože. To su oni koji imaju visok sadržaj hijaluronske kiseline, pantenola, masnih kiselina i komponenti koje vlaže - uree i glicerola, dok proizvode sa alkoholom treba izbegavati jer on dodatno isušuje kožu. Preporučuje se i upotreba krema na bazi vitamina i aktivnih supstanci poput glicerina, ši butera i prirodnih ulja - kokosovog, onog od koštica grožđa i iz koštica kajsije, pšeničnih klica, jojobe. Njih treba nanositi nekoliko puta u toku dana, obavezno nakon tuširanja i pre izlaska napolje, a ne zaboravite ni na noćnu kremu, koja bi valjalo da poseduje retinol i glikolsku kiselinu. Ukoliko pored takve nege odlazite i na mezoterapiju sa koktelima koji sadrže hijaluronsku kiselinu, hidratacija vaše kože biće potpuna.

Ako vam se čini da vam u ovom periodu ne treba piling, varate se. Njime se uklanjaju mrtve ćelije sa epiderma i omogućava bolje prodiranje preparata za hidrataciju. Dovoljno je raditi ga jednom nedeljno, i to proizvodima sa 10 odsto glikolske kiseline. Ipak, ukoliko vam je koža izrazito suva, izbegavajte jake pilinge i one na bazi alkohola jer mogu oštetiti njen lipidni, zaštitni sloj. U kozmetičkim salonima postoje pilinzi prilagođeni zimskom periodu i oni se najčešće sprovode medicinskim laserima. Tim tretmanima se gruba i zadebljala koža menja novom, podmlađenom, onom koja je bogatija kolagenom i elastinom.

Izbegavajte duge i vruće kupke i tuširajte se mlakom vodom jer topla uklanja prirodna ulja sa kože što doprinosi njenoj dehidrataciji. Pored nege spolja, nahranite je i iznutra. Zimi je potrebno povećati unos zdravih masti, kojih ima u orašastim plodovima, semenkama, maslinovom i lanenom ulju i avokadu. Obavezno je i da pijete oko dva litra tečnosti dnevno i povećate kozumiranje vitamina C, koji potpomaže izgradnju kolagena u našem organizmu, proteina odgovornog za elastičnost kože.

Poput tuširanja toplom vodom i suvog vazduha, koži ne odgovara ni zimsko sunce, pogotovo u kombinaciji sa refleksijom od snega. Tokom hladnijih dana ono na nju deluje kao i leti - isušuje je i oštećuje. I zato, pored ostalih preparata, koristite dnevnu kremu koja štiti od UVA i UVB zračenja, minimalno sa zaštitnim faktorom 15. Osim lica, pre izlaska napolje adekvatnom kremom obavezno namažite i ruke, a balzamom usne, jer je i njima potrebna posebna, snažna zaštita od hladnoće.

Maja Gašić

Autor