Hrana budućnosti: Aronija čisti telo, sprečava bolesti srca i usporava starenje
25.02.2018 12:15
Kada je neka namirnica izuzetno bogata hranjivim sastojcima i ima blagotvorno dejstvo na zdravlje i organizam, ona se smatra super hranom ili hranom budućnosti, a jedna koja bi mogla da se nađe na toj listi svakako je aronija (Aronia melanocarpa) budući da je najjači antioksidans, odnosno obiluje supstancama sposobnim da spreče štetne, ali normalne, efekte fiziološkog procesa oksidacije u tkivima.
Plodovi aronije slični su ribizli, a ukus im je slatko- kiselkast. Ova biljka je otporna na zimu, mraz i veoma niske temperature, pa nosi i naziv sibirska borovnica. U Evropu, gde je u početku cenjena zbog lepote njenog mlečnobelog cveta, stigla je iz Severne Amerike, a najbolje uspeva u hladnim zemljama poput Finske, Švedske i Rusije. Raste u svakom zemljištu, jedino ne podnosi sušu. Budući da nije zanimljiva insektima, ne zahteva ni tretman pesticidima, što je čini dodatno zdravom namirnicom, jednostavnom za organski uzgoj. Postoje tri sorte: crna, crvena i ljubičasta, koja je hibrid.
Hrana kao lek
Sem što je od svih poznatih namirnica najbogatija antioksidansima, aronija u značajnom procentu sadrži flavonoide, važne minerale, folnu kiselinu i vitamine B, C i E. Zbog izuzetnog sastava smatra se i lekovitom biljkom, a na organizam deluje ativirusno, antibakterijski i protivupalno, jača imunitet i može da bude prevencija nastanka malignih oboljenja. Uz to, usporava starenje, stimuliše varenje i pravilno funkcionisanje štitne žlezde, doprinosi prevenciji kardiovaskularnih oboljenja jer utiče na smanjenje povišenog pritiska i nivoa holesterola, te pospešuje rad jetre i izlučivanje teških metala kao i radiokativnih supstanci, zbog čega je korišćena u ishrani nakon nuklearne katastrofe u Černobilju.
Aronija može da se jede presna, što je i najbolje pošto tako ostaju očuvani svi termolabilni korisni sastojci. Dovoljno je samo oprati je i uživati u njenom ukusu. Dosta je popularna i sušena aronija, koja je dostupna tokom cele godine.
Ako želite da lečite upale ili virusne infekcije, preporučuje se da upotrebljavate sušene bobice ili sok od aronije, koji je jedan od najpopularnijih proizvoda ove biljke. Od plodova aronije mogu se praviti vina, džemovi i slatki prelivi koji odlično idu uz meso divljači, kao i poslastice, a dobra je i kao dodatak raznim voćnim salatama, smutijima pa i sladoledima.
Prirodan energetski napitak
Zbog njihovih lekovitih svojstava, od listova aronije oduvek se spremao čaj. Prosušene listove ove biljke potrebno je preliti vrelom vodom i ostaviti da odstoje pet do deset minuta, a potom procediti i zasladiti po želji. Ovaj napitak okrepljuje, otklanja umor i vraća energiju, i dobro je piti ga kada su telo i um izloženi većim naporima, produženom random vremenu, treninzima, dužim putovanjima, itd.
Čaj od listova aronije sadrži vitamine A, C i E, kao i veoma redak vitamin P, te B2, B6 i B9, minerale, gvožđe, jod, kalijum, kalcijum, mangan, molibden i fosfor, veoma redak voćni šećer sorbisol i antioksidanse biofenole, antocijanine, tanine, flavonide i kathine. Izuzetno je prijatnog ukusa i na organizam ima sva blagotvorna dejstva kao i sam plod.
Aronija štiti vaše oči
Tamne bobice aronije sadrže veliku količinu karotena, koji sprečava oštećenje očiju i mogućnost stvaranja katarakte. Takođe su bogate flavonoidima kao što su lutein i zeaksantin, koji sprečavaju česte upale oka (uveitis).
Borac protiv masnih naslaga
Istraživanja su pokazala da redovno konzumiranje aronije i čaja od njenih listova pozitivno utiče na kožu i potkožno tkivo na kritičnim mestima tako što sprečava telo da pohranjuje masnoće u predelu stomaka i pospešuje uklanjanje celulita.