Rešite se neprijatne hiperhidroze: Deset saveznika u borbi protiv znoja
04.09.2018 09:58
Gotovo tri procenta svetske populacije ima problema sa hiperhidrozom zbog koje ostaju mokri tragovi na leđima i ispod pazuha, što stvara ne samo estetski već i ozbiljan psihički problem, a rešenje je primena botoksa, sode bikarbone, vitamina B i miradry tretmana
Česta boljka u letnjem periodu: Lek za teške noge
Tokom leta i visokih temperatura suočavamo se sa znojenjem, prirodnim procesom hlađenja tela, usled čega nastaju mokri tragovi na leđima, između grudi i butina, kao i ispod pazuha. Naravno, nema čoveka kome to ne smeta, makar iz estetskih razloga, a ako je reč o hiperhidrozi - znojenju pojačanom četiri do pet puta, to može da uzrokuje i veoma ozbiljne psihičke probleme. Pogotovu kada se sa njom suoče tinejdžeri, koji nekad ne mogu da izađu iz kuće ukoliko ispod pazuha ne stave uložak za znojenje.
Kako posle godišnjeg odmora lakše preživeti povratak na posao
U našem telu postoji dva i po miliona žlezda znojnica koje mogu svakog sata da proizvedu po nekoliko decilitra znoja, a kod čak tri posto svetske populacije javlja se hiperhidroza, koja nije uvek prouzrokovana fizičkom aktivnošću pod jakim suncem i na visokim temperaturama, već često nastaje kao posledica stresa ili anksioznosti. Na svu sreću, uz antiperspirante, kao i domaće preparate, pravilan izbor odeće i namirnica, to može da se spreči, a odlične rezultate daju injekcije botoksa i miradry tretman.
1. Pamuk
2. Čaj od žalfije
Unos prerađenih ugljenih hidrata i masnih namirnica treba smanjiti na minimum i svakoga dana piti po šolju čaja od žalfije.
3. Manje tečnosti
Čuvajte se infekcija: Opasnost vreba iz vode
4. Antiperspiranti
Nanositi antiperspirante uveče, pred spavanje, na prethodno osušenu kožu, a ujutru isprati zbog iritacije.
5. Soda bikarbona
Razmutiti kašičicu sode u malo vode i “pastu” naneti na kožu pazuha, sačekati nekoliko minuta i preostali prah ukloniti suvim ubrusom.
6. Jontoforeza
U ovoj proceduri koristi se voda kako bi blagu jednosmernu struju sprovela do površine kože, što dovodi do blokade protoka znoja do znojnih otvora na koži. Postupak je bezbedan i uspešan kod oko 80 odsto pacijenata, a sada mogu da se kupe i uređaji za jontoforezu u kućnim uslovima.
7. Antiholinergički lekovi
Lekovi poput propantelina, glikopirolata, oksibutinina, benztropina koriste se uglavnom kod generalizovane hiperhidroze. Naravno, ništa ne treba uzimati na svoju ruku, već isključivo u dogovoru sa lekarom, jer kod svih su mogući neželjeni efekti: suvoća usta i očiju, opstipacija, problemi sa mokrenjem ili mučnina.
Kako preživeti tropske vrućine: Koje namirnice dodatno greju, a koje mogu da rashlade
8. Botoks
9. Vitamini B kompleksa
Nekoliko naučnih studija pokazalo je da vitamini B6, B9 i B12 pomažu kod stresa. Ne samo da regulišu hormone i drže nivo stresa pod kontrolom, već povezuju endokrini i nervni sistem koji imaju važnu ulogu u reakciji na stres.
10. Miradry procedura
Ovaj tretman podrazumeva usmeravanje mikrotalasa ka hiljadama znojnih žlezda tako da ih trajno onesposobljavaju. Ketrin O’Šonesi, naučnica koja je učestvovala u izradi miradry aparata, kaže da se pomoću njega znojenje smanjuje za čak 82 odsto. Reč je o neinvazivanoj metodi, uređaj radi na principu uništavanja znojnih žlezda toplotom (termoliza). U Americi se koristi od 2011, a odnedavno je dostupan i u zemljama našeg regiona. Preporučuje se obavljanje dva miradry tretmana u razmaku od tri meseca kako bi se postigli najbolji rezultati.