Sunčanje: Stari saveznik ili zakleti neprijatelj?

Autor:

15.07.2017 15:40

Foto:

Foto:



Na sunce gledajte kao na starog prijatelja koga treba viđati jer podstiče dobro raspoloženje i optimizam, ali samo povremeno, pošto ono za tren može izazvati alergijsku reakciju, fleke, opekotine, prevremeno starenje i, što je najgore, melanom

Od sunca ćete se najbolje zaštititi tako što mu se uopšte nećete izlagati, a ukoliko već morate da izlazite napolje, učinite to pre 11 sati ujutru ili posle pet po podne. U suprotnom, bez adekvatne zaštite, sigurno ćete izgoreti ili osetiti njegove štetne posledice, ako ne odmah, onda za nekoliko godina, jer “koža pamti”.

Sunce je nekada davno bilo naš saveznik, a onda se pretvorilo u zakletog neprijatelja. Čim nastupi lepo vreme, ono nas umilnom pesmom sirena mami napolje, zove na zabavu i uživanje, i teško mu se opiremo. Još ako volimo tamniji ten, jer on čini naše telo lepšim, svaka nam haljina bolje stoji i izgledamo zdravije, eto još jednog razloga da mu se predamo. Uz malo opreza, lako ćemo od ljutog protivnika stvoriti dobrog prijatelja.

Najjače oružje u borbi protiv štetnih UV zraka (UVA, UVB i UVC - koje mahom apsorbuje ozonski omotač pa ne dopiru do zemljine površine) jesu bela majica sa malo dužim rukavima, šešir i naočare. Kad se naoružate tom “teškom artiljerijom”, prethodno namažete kremu sa zaštitnim faktorom i ponesete flašicu vode kad izlazite iz kuće, oni vam ne mogu ništa. Isto se ponašajte kad krenete na plažu, s tim što tad treba da se mažete češće, pijete više vode i povremeno sklanjate pod suncobran ili u hlad. Nije vam potreban baš svaki proizvod koji vidite na polici u marketu ili parfimeriji, ali ne bi bilo loše da nabavite losion za telo, kremu za lice i sprej za kosu koje ćete koristiti tokom boravka na suncu.

Kozmetičke kompanije svake godine izbace na tržište poneki novitet sa zaštitnim faktorom, a preparati koji su se pojavili ove godine imaju takve formule da čak štite i vašu odeću od mrlja koje izazivaju kreme i sprejovi za sunčanje, neki sprečavaju da vam se za kožu lepi pesak, a neki se lako upijaju i kad ste mokri, pa ih možete nanositi čim izađete iz vode. Staro dobro pravilo glasi da proizvode upotrebljavate u skladu sa tim da li vam je koža osetljiva, masna, mešovita ili normalna, i da zaštitni faktor ne birate u odnosu na to da li lako crnite ili vam je ten već preplanuo. Svakoj koži je potrebna zaštita, nju treba da koriste i osobe tamnije puti.

(A)

Da biste produžili efekat zaštite, nanosite kremu na svaka dva sata. Mleka i sprejovi koji funkcionišu po principu fizičke zaštite deluju odmah, ali se lako mogu skinuti znojenjem, kad se brišete peškirom ili dok plivate. Imajte na umu da brojka pored oznake SPF ne ukazuje na jačinu zaštite, već je to indeks za izračunavanje vremena koje možemo provesti na suncu a da smo zaštićeni od UVB zraka. Na primer, ako vam je koža osetljiva i pocrvenite na suncu bez ikakve zaštite za deset minuta, sa preparatom koji ima SPF 15 crvenilo će vam se pojaviti posle 150 minuta sunčanja. To su prosečne vrednosti koje ne treba shvatati doslovno.

(B)
Mnogi proizvođači nude preparate sa širokim spektrom zaštite, koja obuhvata i UVA zračenje. Obavezno je da pored oznake SPF na proizvodu piše i odrednica “niska, srednja, veoma ili veoma visoka zaštita”.

(C)

Sunce ne možemo izbeći, ali mu se možemo prepustiti spremni i zaštićeni.

(D)
Ako tri puta nedeljno po pet minuta provodite na suncu i pritom otkrijete samo pet odsto tela, organizam će stvoriti tačno onoliko vitamina D koliko mu je potrebno za aktiviranje imunološkog sistema, zaštitu kostiju i zuba i prevenciju raznih bolesti.

(E)

Pored UV zraka, na kožu nepovoljno utiču i spoljašnji činioci poput soli, hlorisane vode i peska. Kompanija “Vichy” stvorila je efikasnu zaštitu sa “anti sand” tehnologijom koja sprečava lepljenje peska za kožu, a uz to blokira štetne sunčeve zrake i može da se koristi i na mokrom telu jer je vodootporna. Obogaćen termalnom vodom, ovaj preparat umanjuje svrab i iritacije koji nastaju pri kontaktu sa peskom.