Toniranje: Tajna privlačnog lica
26.04.2017 10:48
Iako ga mnoge žene izostavljaju u svojoj dnevnoj rutini, tonik za lice trebalo bi da postane sastavni deo brige o koži, on može znatno da utiče na hidrataciju, da smanji pore i izbori se sa upalama i aknama
Tajna lepote žena Dalekog istoka: Kako se neguju japanske lepotice?
Disciplinovana, redovna nega je preduslov lepe i zdrave kože, ali u svojoj bjuti rutini mnoge žene zaboravljaju koliko je važna upotreba tonika ili losiona. Kao što mu i samo ime kaže, njegova uloga je da tonira lice, da eliminiše masnoće i eventualne nečistoće u porama i da ih suzi, kao i da izbalansira vlažnost kože i pripremi je za nanošenje kreme koja će je učiniti nežnom i blistavom.
Tonik se nanosi nakon čišćenja lica mlekom ili micelarnom vodom ili pranja gelom, penom ili sapunom, a pre stavljanja kreme, fluida ili seruma. On nije sredstvo za uklanjanje šminke, već tragova mleka i proizvoda kojima čistimo kožu, i važno je istaći da joj vraća narušenu pH vrednost. Postoji mnogo vrsta tonika u zavisnosti od namene i sastava, pa na osnovu toga za koji tip kože se koriste možete se susresti sa natpisima “losion”, “toner” ili “face water”. Mnoge žene umesto tonika koriste termalne vode, jer one sadrže minerale koji pogoduju koži, osvežavaju je i neguju. Tu su i “hidrolati” ili cvetne vodice, koje u rutini nege takođe mogu da zamene tonik. Treba da izaberete ono što vam prija.
Najveći procenat formule svakog tonika čini voda, ali postoje i oni u čijem sastavu se nalaze i ulja, kao i alkohol. Ako je on u velikoj količini, najverovatnije se radi o losionima za masnu kožu. Oni sužavaju pore i čiste ih, regulišu lučenje sebuma, dezinfikuju i umiruju lice. Ipak, sa njima treba biti obazriv jer mogu da izazovu iritacije i da u potpunosti isuše kožu, pa ih bez konsultacije sa dermatologom ne treba upotrebljavati. Ukoliko je postotak alkohola u njima mali, do dvadeset odsto, najčešće deluju i antibakterijski. A takvi su i oni čiji je sastojak salicilna kiselina, koja pomaže kod problematične kože sklone aknama i bubuljicama.
Jelena Blečić: Zar treba da se dogodi nešto loše, pa da počnemo da razmišljamo o zdravlju?
Tonici na bazi vode i glicerina često sadrže voćne i biljne ekstrakte, pa na njima često stoji natpis “osvežavajući” ili “tonirajući” zato što voćne kiseline posvetljuju kožu i ujednačavaju ten. Glicerin hidrira, zbog čega je ova kombinacija sastojaka dobra za svaku kožu, a posebno za problematičnu. Losioni na bazi vode imaju mnogo blagotvornih sastojaka - antioksidanse, vitamine, micele, antiejdžing komponente. Oni su najlakše teksture i najčešće su bez mirisa i boje. Mogu ih koristiti osobe različitih tipova kože, u zavisnosti od individualnih potreba.
Iako to mnoge žene misle, micelarna voda ne može da zameni tonik. Ona je isključivo namenjena čišćenju kože, jer rastvara prljavštinu i šminku, a može se, za razliku od losiona, čuvati u kupatilu. Tonike je bolje držati u frižideru, a zahvaljujući tome što će u tom slučaju biti i hladni, osećaj osveženja kože će biti još intenzivniji. Nanosite ih tupferom ili vatom i, naravno, nemojte ih ispirati. Nakon njih odmah stavite neko sredstvo za negu.
A ako još uvek ne znate koji vam tonik odgovara ili želite sa sigurnošću da se uverite šta sadrži, možete ga i same, bez ikakvih problema, napraviti kod kuće. Evo nekih primera iz “domaće radinosti”.
Tonik za masnu kožu, protiv hiperpigmentacije i sivila: u dva decilitra hladnog zelenog čaja dodajte dve kašičice limunovog soka. Koristite ga jednom dnevno, ujutru ili uveče. Tonik za hidrataciju: kašiku zobenih pahuljica prelite kipućom vodom. Procedite kad se ohladi, tečnost stavite u staklenu flašicu i držite je u frižideru. Tonik za osveženje: svežu koru od jednog grejpfruta sitno iseckajte i prelijte je sa pola čaše hladne vode. Ostavite da odstoji jedan dan, procedite i čistite njime lice ujutru i uveče.
Komentari. (0)