Elizabeta Druga
Krunski diplomata : Omiljena i poštovana među Britancima
08.09.2022 21:50
Britanska suverenka vladala je punih sedam decenija
Kad je krajem 1992, posle razvoda ćerke, princeze Ane, i raspada braka sina, princa Čarlsa i Dajane, i strašnog požara u njenoj kući u Vindzoru, duboko uzdahnila i priznala u obraćanju naciji da je iza nje najteža godina u životu, njena annus horribilis, kraljica Elizabeta II (96) nije mogla porepostaviti da će tri decenije kasnije čekati još teških trenutaka. U poslednjih 18 meseci doživela je dva udarca za koje, tvrde dobri poznavaoci britanske krune, nije bila spremna. Prvo je početkom 2020. princ Hari, njeno omiljeno unuče, saopštio da napšušta kraljevske dužnosti i da se sa suprugom Megan seli u Ameriju, a onda je u aprilu 2021. ostala bez supruga, princa Filipa s kojim je provela u braku bezmalo 74 godine.
Ovih dana, kada od 2. do 5. juna obeležava platinasti jubilej, 70 godina na britanskom tronu, živahna Lilibet, kako je zovu ukućani i bliski prijatelji, svedoči jednom, u vremenu čestih i užurbanih promena, nesvakidašnjem i retkom uspehu: zahvaljujući njoj velika većina Britanaca smatra monarhiju značajnim delom nacionalnog identiteta. Njena vladavina je postala vezivni element u arhitekturi nacije, koga podržavaju levi i desni, crni beli, liberali i konzervativci, žene i muškarci, mladi i strari.
-Promena je postala konstanta; upravljenje njome je disciplina koja se širi - rekla je Elizabeta 2002. za vreme obeležavanja zlatnog jubileja, 50 godina vladavine Velikom Britanijom, i time pokazala da veoma dobro čita kontekst vremena koje se ubrzava i u kome, o čemu svedočimo danas, dan traje kao sat, a godina kao mesec.
Na tron je došla u neveselom trenutku. Praktično je preko noći zemenila devojačku haljinu kraljevskom odorom, a kanote krunom. Tog 6. februara 1952, na džinovsko stablo u rezervatu prirode u Keniji popela se kao princeza a s njega sišla kao kraljica. Nekoliko dana ranije, Elizabeta i njen suprug Filip krenuli su na dug i dalek put u Afriku, Australiju i Novi Zelend. Prvobitno je na turneju po zemljama Komovelta trebalo da krene Elizabetin otac, kralj Džordž VI, ali ga je bolest sputala u planovima. Kao okoreli pušač bolovao je od kancera pluća, zbog čega mu je u jesen 1951. odstranjeno jedno plućno krilo. Druženje sa nikotinom nije mu pomoglo u borbi sa arteroslerozom, naprotiv. Ipak, snažni kralj je istrajao u nameri da isprati na aerodromu ćerku, tada princezu Elizabetu, i njenog supruga na put. Bio je to poslednji njihov susret. Kad je par stigao u Keniju, zemlju u kojoj se tih dana širio ustanak protiv britanske krune, imao je nameru da odu u Tritops, hotel na drvetu iznad jezerceta u nacionalnom parku Aberdare, na koje su dolazili nslonovi da piju vodu.
PREKRATKA SUKNJA Posle prespavane noći u komfornoj kućici na drvetu, princeza nije slutila da su u Londonu već na snazi posebne mere za slučaj smrti monarha pod kodnim imenom “Hyde Park Corner”. Kralj Džordž je tog jutra, 6. februara 1952, pronađen mrtav u krevetu. Umro je u snu od koronarne tromboze. Elizabetu je o tragičnoj vesti informisao princ Filip. Delikatan kakav je bio, posle prvobitnog šoka, Filip je poveo suprugu u šetnju kako bi joj saopštio tragičnu vest. Princeza je reagovala pribrano. Odmah je ličnom sekretaru izdiktirala pisma izvinjenja za sve države i njihove čelnike koje je planom putovanja trebalo da obiđe.
Na aerodromu u Londonu dočekala je zvanična državna delegacija na čelu s premijerom Vinstonom Čerčilom, prvim od 12 premijera s kojima je sarađivala. Iako joj se poklonila u znak poštovanja i izmenjenih uloga, baka, kraljica Meri, kritički je prokomnetarisala njen izgled:
-Lilibet, suknja ti je prekratka za crninu.
Tako je započela Elizabetina vladavina duga 70 godina, a koju, niko, pa ni ona sama, nije očekivao, pošto je na rođenju bila tek treća u liniji nasleđivanja, iza oca i strica. Da njen stric Edvard VIII nije abdicirao zbog ljubavi prema Amerikanki Voli Simpson, njegov mlađi brat kralj Džordž VI nikada ne bi došao na presto, a samim tim ni kraljica Elizabeta II.
Vest o abdikaciji saopštio joj je dvorski službenik dok se igrala sa četiri godine mlađom sestrom Margaretom.
-Znači li to da moraš biti kraljica jednog dana – upitala je sestra. -Da, jednog dana, odgovorila je Elizabeta na šta joj je Margareata sažaljivo uzvratila: -Jadnice.
Tokom Drugog svetskog rata Lilibet je pokazivala lidersku inicijativu, što mnogi hroničari smatraju ključnom tačkom u njenom formiranju. Prvo je postala bolničarka, da bi posle navršene 18. godine pristupila teritorijalnoj odbrani gde je naučila da vozi i puca iz puške i pištolja. Navodno u tim mesecima je savladala veštinu menjanja guma i svećica na vozilima. Iako je u to vreme položila vozački ispit, nikada nije imala dozvolu za upravljanje motornim vozilom, kao uostalom i pasoš: te isprave u Velikoj Britaniji izdaje Njeno veličanstvo Kraljica, pa je smatrala da je neumesno, i pomalo komično, da sama sebi potpisuje dokumenta.
Kako su oboje praunuci kraljive Viktorije, dalekog rođaka Filipa poznavala je odmalena. Sudbonodsan susret dogodio se 1939, kad je njemu bilo 18, a njoj 13 godina. Guvernanta Marion Kraford primetila je kako Elizabeta “nije skidala pogled s njega”. Kad je Filip posetio dvorac Vindzor za ratni Božić 1943, dana već 17-godišnja princeza je blistala od sreće. Mladi mornarički oficir je koristio svako odsustvo da dojuri do kraljevske palate da obiđe Elizabetu.
Sin grčkog prica Andreje bio je siromašan. Otac mu nije ostavio ništa, osim kofera sa stvarima, dugmadi za manžete, četku za brijanje i plavu krv. Nije bio pravi gospodin, kritikovali su ga dvorski krugovi tražeći dlaku u jajetu Filipu. Verujući da je nevaspitan i neobrazovan, Kraljica Majka i kralj nisu bili oduševljeni kad je zaprosio njihovu ćerku. Kralj Džordž VI je bio namazan. U želji da se ne suprostavi Elizabetinoj želji, a istovremeno sumnajujući u njen izbor, naložio je da se venčanje može organizovati kad ona napuni 21. godinu. Par je pokazao doslednost, dočekao je 20. novembar 1947. kad se venčao u Vestminsterskoj katedrali. Elizabetin otac je organizovao bal u čast mladenaca, i tom prilikom se poverio nadbiskupu od Kenterberija da “nema ničeg tako bolnog kao dati ćerku”.
BOGINJE ZRELOG DOBA Godinu posle venčanja rodio se princ Čarls.
-Nikad nisam bio tako srećan što vidim muški polni organ – priznao je jedan od kraljičinih lekara. Elizabeta je posle dva meseca prestala da doji sina zato što je dobila boginje, jednu od dečijih bolesti koje nijde preležala jer se nije mešala s drugom decom. Posle dve godine na svet je došla princeza Ana. Tu se nije okončala kraljevska produkcija. Pošto se posvetila kraljevskim dužnostima, Elizabeta je treće i četvrto dete, prinčeve Endrjua i Edvarda, rodila 1960. i 1964. Nije bila retkost da decu ne vidi pola godine dok je obilazila nekadašnje kolonije, tada, u većini slučajeva, članice Komonvelta.
Posle očeve smrti mlada kraljica je donela tešku, ali za svoju poziciju pragmatičnu odluku: ona i deca su uzeli prezime Vindzor, a ne Filipovo Mauntbaten.
-Ja sam jedini muškarac u zemlji koji rođenoj deci ne sme dati svoje prezime – jadao se princ.
Do ulaska Dajane u kraljevsku porodicu, Lilibet i Filip su bili prave zvezde. Proputovali su svet uzduž i popreko, svuda su dočekivani s velikim poštovanjem. Dajanina pogibija u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 31. avgusta 1997. na ulasku u pariski tunel Alma promenio je statiku kraljevske porodice. Kako je Dajana, uprkos razvodu od princa Čarlsa, bila omiljeno lice kraljevske porodice, mnogi su nedvosmisleno upirali prstom u Vindzorsku palatu i britanske obaveštajne službe optužujući ih za fatalan ishod. Tek dolaskom Kejt Midlton, koja je udajom za princa Vilijama dobila titulu vojvotkinja od Kembridža, Britanci su dobili novu omiljenu princezu.
Kao neprikosnoveni nacionalni autoritet, kraljica je svih ovih godina pravila promišljene poteze, i kad se javno oglašavala i kad je glasno ćutala. Mudro, često u maniru vrhunskih diplomata, iz senke je pravila poteze koji su doprinosili smirivanju strasti. Odmerena i pronicljiva, uspešno je kormilarila palatom u Vindzoru amortizujući negativne efekte brojnih afera koje su se vezivale za njene naslednike. Vitalna, uprkos preležanoj koroni zimus, kao monarh sa najdužim stažom na svetu, kraljica uživa jednako poštovanje kod kuće i u svetu.
Komentari. (0)