Putovanje astrologa Bobana Vujovića: Kako sam u Limi pronašao Skadarliju

Autor:

25.02.2017 17:46

Foto:

Foto:



Astrolog Slobodan-Boban Vujović video je sjajnu u glamuroznu stranu peruanske prestonice koju od stanovnika sirotinjskih kvartova na obodu grada čuvaju armije dobro naoružanih policajaca i privatnih obezbeđenja

Kao profesionalni astrolog poželeo sam da obiđem jednu od retkih država u kojoj se održao kult Sunca, u kojoj se i nacionalan valuta zove po njemu - soles, a to je Peru. Želja mi je bila da neposredno upoznam rano detinjstvo ljudske civilizacije koja se još uvek može pronaći u skrivenim delovima Amazona gde žive autentični Indijanci i gde se južno noćno nebo vidi kao na dlanu. Posle dvadesetak nezaboravnih dana provedenih usred amazonske džungle okružen domorocima iz plemena Ašaninka, poslednjim čuvarima prašume, došlo je vreme za povratak u civilizaciju, u glavni grad Perua, Limu.

Hrana, putovanja i malo mudrosti: Pravila Entoni Burdena za život bez ograničenja

LITICA KA OKEANU

Lima je grad koji spaja nespojivo jer se smestio na visoravni pustinje kroz koju protiču tri reke, oivičen sa jedne strane visokim i snežnim Andima, a sa druge strmom liticom koju zapljuskuje Tihi okean. Pored Kaira, Lima je jedini megalopolis sagrađen u pustinji. Taksijem od aerodroma do centra grada putuje se oko sat, prolazeći koz delove koji su veoma siromašni. Kućice od fasadnih blokova bez maltera i krovova smenjuju se kao domine. Nakon pola sata probijanja po neugledim favelama, put ka ulasku u grad vodi pored Tihog okeana gde se smenjuju uređene plaže. Pogled sa leve strane je limitiran strmom liticom visine oko pedest metara koja je oivičila grad. Supruga Menka i ja jedva čekamo da uđemo u urbanu džunglu, što će se kasnije ispostaviti da Lima zapravo jeste.

UNIFORME I KOLTOVI

Stižemo u prekrasno uređen deo grada Miraflores, gde smo pronašli smeštaj po preporuci taksiste. Utisak pri prvom obilasku je da se na svakih pedeset do sto metara susreću uniformisana lica naoružana koltovima velikog kalibra. Sledeći utisak je da Peruanci vole uniforme. Pored policije i gardista, susrećemo raznolika obezbeđenja javnih objekata, a i ulični prodavci, kondukteri i vozači autobusa, đaci i čistači ulica - svi su upadljivo uniformisani.

EUFORIJA

U prvom obilasku susretali smo grupe navijača odevenih u nacionalna obeležja. Stiče se utisak da je ceo grad u crveno-belim bojama navijača koji su u potrazi za slobodnim mestima u kafiću ili restoranu gde će posmatrati TV prenos veoma važne utakmice između Perua i Brazila. Utakmicu smo gledali u predivnom delu Mirafloresa koji se zove Rustika, a sličan je našoj Skadarliji. Temperamentni navijači su svaki potez svojih miljenika burno pratili povicima, psovkama i uzdasima. Dodatni štimung pravio je orkestar trubača i dobošara sa navijačkim pesmama. Na kraju Peru je pobedio, a kontraverzni gol, sličan onom Maradoninom "božijom" rukom protiv Engleza, postigao je Raul Ruidijaz i tako postao nacionalni junak. Pobeda protiv ljutog rivala Brazila čekala se punih 42 godine, i imali smo sreću da prisustvujemo tom slavlju jer Lima je eksplodirala od oduševljenja. Pesma i igra na svakom koraku. Zaneti latinoameričkim ritmom našli smo se u sred glavne grupe navijača sa kojom smo se proveli ludo i nezaboravno. Zajedno smo pevali i igrali do kasno u noć. Našu grupu je pratila nacionalna televizija, tako da smo se videli u svim vestima.

Putovanje Borisa Trivana: Šta vas čeka u Kuala Lumpuru ako vam hotel preporuči Obama

MUZEJ INKVIZICIJE

Sutradan smo krenuli u detaljni obilazak grada. Centralni deo Lime je prepun parkova i trgova. Tu se nalaze najznačajna kulturna i administrativna mesta. Glavni trg Plaza de Armas okružen je monumentalnim zgradama sa fasadama oker boje. Predsednička palata sagrađena je na mestu gde je nekad bila kuća glavnog španskog konkvistadora i osnivača grada Franciska Pizara. Na sredini trga je prelepa fontana okružena raznobojnim cvećem i palmama. Ulični svirači mame svojim pesmama i prosto je nemoguće zaobići ih. Nedaleko od trga mogu se pronaći zanimljiva mesta koja treba obići, kao što je Dom peruanske gastronomije, Filatelistički muzej i Muzej inkvizicije.

ŠKOLJKA U MARINADI

Kao i većini svetskih metropola, Lima ima Bario Chinno, Kinesku četvrt. U ovom kvartu su tri poznata kineska hrama, ali uglavnom tu se dolazi zbog trgovine egzotičnim začinima i uživanja u klopi. Kvart je popularan zbog kuvanih jela čifas, a to je veoma ukusna hrana poreklom iz kineske provincije Sečuan.

Svako putovanje je nepotpuno ako se ne začini bar nekim dobrim zalogajem specifičnim za državu u kojoj ste. Peruanska kuhinja je autentična i prebogata, uglavnom mešavina lokalnih i autohtonih običaja i uticaja doseljenika. Među peruanskim specijalitetima pronalaze se uticaji španske, kineske, italijanske i japanske kuhinje. Nacionalni specijalitet je seviće, koji se sastoji od komada presne ribe ili školjke u marinadi od crvenog luka i zelenog limuna, i sa prilogom od kuvanog pirinča sa povrćem. U Limi ima oko 16.000 cevićerijasa, malih restorana koji služe ovo autentično jelo. Što je restoran manji i neuredniji, hrana je nekako ukusnija. Populano piće koje osvežava je ćića, blagi sok od rano prevrelog kukuruza i svetlozelena gazirana inka kola, ekvivalent koka kole, ali mnogo popuarnija od nje. Od alkoholnih pića treba probati pisko, vrstu lozovače, a za ljubitelje vina i piva ova zemlja je pravi raj jer ga ima u izobilju i veoma su dobrog kvaliteta.

PARK LJUBAVI

Pada noć, a mi puni utisaka polako i umorno vraćamo se u hotel. Grad je bogato osvetljen i blješte izlozi prodavnica koji mame kupce. Nismo ni mi odoleli. Biti u Peruu a ne kupiti proizvode od alpake, mekane vunice nalik kašmiru sa bogatim šarama Inka, bila bi prava šteta.

Sledećeg dana obišli smo Parque del Amor, Park ljubavi, jedan od najlepših u ovom gradu. Šarene klupe od izlomljene keramike ukazuju na veliki uticaj španske arhikteture. Parkom dominira prelepa Skulptura ljubavi, mladi par "zamrznut" u položaju strastvenog poljupca uz predivan ogled na okean.

NEBO VEŠTICA

Lima je idealan grad za ljubitelje surfinga i paraglajdinga. Ruža vetrova koja se susreće nad obližnjom obalom pruža idealne uslove za ove sportove. Iako se nalazi u tropskom pojasu, grad ima blagu pustinjsku klimu zbog hladnih struja Pacifika. Česti su izmaglica i oblaci, ali kiša retko pada i zato je sve prepuno prašine.

Feđa Stojanović: Bez dobre drame nema ni bogatog ulova na Indijskom okeanu

Spektakularan je zalazak sunca, čemu doprinose ti visoki oblaci i konstantna izmaglica. Ovaj fenomen se zove Cielo de brujas, Nebo veštica, gde se nebeski svod pretvara u valere raznih nijansi naradžaste, roze i crvene boje, zadržavajući takav kolorit par sati.

MESTO PRESEDANJA

Za kraj smo ostavili čuveni šoping mol Larkomar na samoj litici grada, odakle se pruža najspektakularniji pogled na Pacifik. Gledajući okean sa ove visine on ne zaslužuje epitet Tihog, jer svojim grandioznim talasima koji se valjaju po vulkanskom kamenju plaže pravi ogromnu buku. Na kraju Avenije Larko nalazi se taj raj za šopingholičare. Preko 150 butika najpoznatijih svetskih brendova, a pored ekskluzivnih prodavnica, na četiri nivoa smetili su se dvanaest bioskopa, par noćnih klubova, dva muzeja i desetak restorana i poslastičarnica.

Vreme je i za pakovanje i povratak. Ovo putovanje bilo je nezaboravno, uzbudljivo i na momente avanturističko. Utisak je da smo u Limi kratko boravili. Turisti tu najčešće samo presedaju na putu za druge atraktivnije destinacije Perua, kao što su gradovi Kusko, Ikitos ili Pukalpa. A Lima je toliko bogata sadržajem da ni mesec dana ne bi bilo dovoljno da se obiđe.

Komentari. (0)

Loading