Olga Romanova: Sećanja bosonoge princeze
19.09.2018 15:15
Naslednica carske porodice Romanov u srpskoj prestonici predstavila je autobiografiju u kojoj otkriva zbog čega joj je detinjstvo bilo jedinstveno i poput sjajne televizijske komedije
Ruska princeza Olga Romanova (68), naslednica carske porodice Romanov, bila je počasna gošća prestižne manifestacije “24 sata elegancije”, koja je u srpskoj prestonici održana osmi put, od 7. do 9. septembra. Ona je u Beogradu promovisala autobiografiju “Bosonoga princeza” na srpskom jeziku, a za magazin Gloria otkrila je koliko ju je opterećivalo poreklo u životu, koliko često odlazi u Rusiju, domovinu svojih predaka, kao i zbog čega joj je Sankt Peterburg, uprkos svemu, jedan od omiljenih gradova.
Druga strana bajke: Tužna istina o Meganinoj ulozi u sopstvenom venčanju
Da li ste prvi put u Beogradu?
- Ovo je moja prva poseta i vrlo sam uzbuđena zbog toga, a i zato što će istovremeno biti objavljena moja knjiga.
Šta vas je motivisalo da napišete knjigu? Šta je bilo najteže dok ste pisali?
- Napisala sam knjigu zato što je moje detinjstvo bilo jedinstveno i oduvek sam mislila da bi to bila sjajna TV komedija. Najteže je bilo pisanje o očevoj porodici, čiji članovi nisu samo moja porodica već i vrlo važan deo svetske istorije. Moj otac bio je nećak cara Nikolaja II, odrastao je s decom carske porodice, a moja baka, velika vojvotkinja Ksenija, bila je sestra cara Nikolaja, koja je pobegla od revolucije i živela u Ujedinjenom Kraljevstvu. Njihova majka, carica Marija Fedorovna, moja prababa, posle revolucije nastanila se u svojoj domovini Danskoj i tu ostala do kraja života. Umrla je 1928. godine, odbijajući da poveruje da su njen sin, car Nikolaj II, i njegova porodica, brutalno ubijeni.
Koliko je to bila bolna tema i da li ste odlazili u Rusiju da prikupite građu?
- Nisam morala da idem u Rusiju da bih pisala o stvarima koje su se tamo desile. To su članovi moje porodice, a priče o njima kazivali su mi preci koji su nakon revolucije pobegli iz zemlje u Veliku Britaniju, Francusku i Dansku.
Kraljevska venčanja u poslednjih 70 godina: Od Elizabete do Megan – čija haljina je najlepša? (foto)
Kako reaguju čitaoci, šta im je posebno dirljivo u autobiografiji?
- Čitaoci, posebno oni koji me poznaju još iz mladosti, smatraju da je deo u kome sam pisala o detinjstvu zaista zabavan.
Koliko vam je titula princeze Romanov olakšala, a koliko otežala život?
- To što sam princeza Romanova nije štetno uticalo na moj život, možda zato što sam odgojena u okruženju koje nas je poznavalo i volelo moje roditelje. Ne bih rekla da sam bila maltretirana zbog toga što imam titulu. Kao odrasloj osobi, koja je deo kuće Romanovih, život mi nije bio ni lakši ni teži. Imam mogućnost da ispričam njihove priče, da opisom događaja osvežim rusku kulturu, a to je, naravno, dobra stvar.
Bili ste na komemoraciji povodom stote godišnjice pogubljenja Romanovih?
- Sa još nekim članovima porodice boravila sam u Sankt Peterburgu 17. jula, gde smo imali dve službe kojima je obeleženo ubistvo carske porodice. Dvoje dece Romanovih nažalost još nije sahranjeno.
Da li često posećujete Rusiju i kako vas ljudi tamo doživljavaju?
- Posećujem Rusiju kad mogu. U poslednjih dvadeset godina bila sam desetak puta. Obožavam Sankt Peterburg, to je jedan od mojih omiljenih gradova.
Princ Hari i Megan Markl: Venčanje iz bajke
Veoma ste angažovani u humanitarnom radu. Kojim udruženjima pomažete?
- Moj angažman je održavanje sećanja na kuću Romanovih, a takođe i promocija ruske kulture. Pokrovitelj sam godišnjeg ruskog “Debitantskog bala” u Londonu. Provender haus u Kentu, moj dom iz detinjstva, gde i sada živim, obnovljen je i otvoren za javnost od maja do oktobra. Posetioci mogu da razgledaju zdanje iz 13. veka, koje je puno raznih artefakata, ali i da vide predmete i upoznaju se sa istorijom porodice Romanov.