Kornelije Kovač i Dado Topić: Pet decenija neraskidivog prijateljstva
02.06.2018 22:00
Kompozitor i pevač snimili su nedavno pesmu ‘Hladne su mi ruke’, što je prva njihova saradnja posle ravno 47 godina i vremena kad su nastupali u Korni grupi
Višedecenijsko prijateljstvo započeto u Korni grupi kompozitor Kornelije Bata Kovač (76) i pevač Dado Topić (67) nedavno su dodatno učvrstili novom pesmom “Hladne su mi ruke”, na kojoj su ponovo direktno sarađivali posle tačno 47 godina.
- Stalno smo bili u kontaktu, jedan drugom smo gostovali na nastupima, a onda smo se krajem 1999. našli u Ankaranu, gde je Dadin vatreni fan otvorio luksuzni studio i pozvao ga da dođe i bude mu prvi gost - kaže Kornelije.
Pošto ga smatra najboljim kompozitorom na Balkanu, Dado je pozvao Batu da mu se pridruži, i ubrzo su, bez ijedne pripremljene melodije, ušli u studio iz kog nisu izašli narednih sedam dana. Radili su po modelu engleskih bendova, objašnjava Topić, i otkriva da su beskrajno u tome uživali.
- Pre nekoliko meseci sam pomislio kako je krajnje vreme da od tog materijala iz Ankarana napravimo pravi snimak. Ima bar dvadesetak pesama, videćemo kako ćemo i kad koju snimiti.
Prvo su završili baladu “Hladne su mi ruke”, za koju je muziku, tekst i aranžman napisao Bata, uz to je i svirao orgulje. U ekipi su bili i Duda Bezuha (gitara), Srđan Sretenović (violončelo), Marko Kuzmanović (bubnjevi). Snimili su i spot, glavni junak je Dado a Bata se pojavljuje u nekoliko kadrova.
Prijateljstvo između dva muzička genija godine nisu okrnjile.
- Govorili su da sam diktator, a u stvari sam od svih očekivao da ono što treba odsviraju najbolje i tako da daju nešto svoje, bolje, ali na bazi onoga što tražim, da ne odu u krajnost. Iako je Dado napustio Korni grupu, nikad se nije desilo da ne pričamo. Otišao je, i to ne treba kriti, zato što mu se nisu pevali šlagerčići tipa cigu-li-gu koje sam nekad stavljao na repertoar. Kad je izvodio tako nešto, uvek je bio pokunjen, a ja sam ga začikivao da unese malo života - otkriva Kovač.
Dadi su šlageri bili strani jer je pre saradnje sa Batom, u Dinamitima, svirao soul i bluz.
- Možda se nisam uvek slagao sa Batinim izborom, ali sam od njega krao zanat. On je bio autoritaran tip kreativca, imao je zacrtani pravac. Shvatio sam da u sličnoj varijanti mogu da skupim ekipu s kojom ću raditi isto, ali na moj način. I što je još bitnije, spoznao sam da svaka ideja u začetku mora imati svog mentora, lidera, a Bata to jeste bio. Studirao sam ga sve vreme, možda on to nije primećivao, i kod njega sam završio muzički koledž, najvažniji za mene. To svoje znanje i veštinu on je prenosio i drugima, ali oni to neće da priznaju.
Kornelije kaže da mu je najsmešnije kada od njega neko traži da napravi neki hit poput “Ti si mi u krvi”.
- Takva pesma će se možda pojaviti nekad, ili neće nikad, i to slučajno. Ne umem da radim po narudžbini.
KOMPLIMENT NA KOMPLIMENT
Ova dva sjajna muzičara otkrivaju da su u istoj misiji: apstraktno pretvoriti u konkretno, ali na nov način a ne kopiranjem postojećeg.
- Po tome smo se izdvajali. Odnosno, kako bih rekao, a znam da isto misli i Bata, stalno smo hteli da budemo drugačiji od drugih - objašnjava Dado.
Počastvovan njegovim rečima, Kornelije mu uzvraća izuzetnim komplimentom.
- Velika je stvar kad neko kaže da si mu mentor i uzvratiću Dadi, onako sa centra, počasnim udarcem. Dakle, Topića bih izabrao u sledećoj situaciji: zakazana strana grupa, stadion Crvene zvezde, 64.000 gledalaca, ali oni na dan koncerta otkazuju jer se nešto dogodilo. Nijedan drugi strani bend ne može da dođe, i šta sad? E, tada bih pozvao Topića i nas dvojica bismo izveli repertoar od najmanje sat. On zna mnogo više stranih pesama, ali i ja bih se brzo uklopio, pevali bismo i svirali i naše numere iz Korni grupe i Tajma, i to bi bio doživljaj za pamćenje.
Sve vreme pažljivo su pratili šta onaj drugi radi. Ne kriju da su jedan drugom bili najjača konkurencija.
- Ako bih morao da izdvojim neku Batinu pesmu, to bi bila “Ruke jedne žene”. Zato što mi muški u običnom životu kroz razgovor teško oslikavamo emocije, ali ona jedna, zavisno od toga koliko je ko doživeo majčinske iskrene ljubavi, duboko ostaje u čoveku, za celi život. Ta pesma direktno govori o tome - kaže Dado.
Bata izdvaja Dadinu “Makedoniju”.
- On je nalazio takva rešenja koja bi namučila i njegove muzičare koji su bili baš prva klasa, ali i sve druge. Meni se to događalo s “Makedonijom”, za koju me je nekoliko puta zvao da sviram klavijture, i iskreno, malo sam se šlepao. Umesto uobičajenih sedam osmina, tu ih ima bar 14.