Svemoguća bundeva- hrana, lek i sredstvo za lepotu
08.11.2016 21:27
Dobra vila sigurno nije slučajno odabrala bundevu i od nje napravila raskošnu kočiju koja je Pepeljugu odvezla na bal, jer ovo povrće je svemoguće. Simpatičnog naziva na latinskom - Cucurbita pepo, ono nije samo simbol Noći veštica i američkog Dana zahvalnosti, kad se pored ćurke tradicionalno sprema i pita od bundeve, već je i odlična hrana, lek i sredstvo za lepotu.
Pošto je specifičnog ukusa i mirisa, od bundeve se prave i slana i slatka jela. Može se jesti i živa ili dinstana, a zapečena u rerni i posuta cimetom predstavlja savršenu poslasticu. A kako je sastavljena od 90 odsto vode i uz to sadrži mnoštvo minerala i vitamina, pravi je izvor zdravlja. Zbog male količine kalorija odlična je za dijetu (100 g ploda ima samo 30 g kalorija), a budući da je puna biljnih vlakana, posebno pektina, preporučuje se i kao diuretik. Bogata kalijumom, bundeva, tikva ili u nekim našim krajevima ludaja pogoduje srcu, a dobra je i za kosti i zube jer u svom sastavu ima i kalcijum i fosfor. Zahvaljujući vitaminima B grupe čuva nerve, uz pomoć vitamina C i E mladost, dok se karoten iz njenog mesa u našem organizmu pretvara u vitamin A.
Ako napravite pire od sveže bundeve i ostavite ga petnaestak minuta na licu, priuštili ste sebi masku koja sužava pore i čisti kožu. Još jedna maska od bundeve može da izgleda ovako: sitno struganu bundevu pomešajte sa jogurtom, a ukoliko vam je koža suva, umesto jogurta stavite maslinovo ulje. Posle 15 minuta isperite lice mlakom vodom ili čajem od kamilice.
Evo i predloga za prirodni piling: u pola šoljice bundeve dodajte nekoliko kapi jabukovog sirćeta, jedno žumance i dve kašike smeđeg šećera.
Za kožu sklonu aknama bundeva je takođe sjajno rešenje.
Semenke i ulje
Jedan od nebrojeno razloga zbog kojih se ova skrivenosemenica uzgaja jesu i semenke. One nisu samo odlična zanimacija dok gledamo film, već su i pravo skladište omega 3 i omega 6 masnih kiselina. Imaju dvadeset puta veću kalorijsku vrednost od mesnatog dela tikve, pa ako držite dijetu, dobro razmislite da li je bolje da pojedete parče pečene bundeve ili izgrickate sto grama semenki. No, njihovom redovnom konzumacijom (makar samo u bioskopu) poboljšaćete zdravlje reproduktivnih organa, pomoći koži da sačuva mladalački izgled i regulisati funkcije centralnog nervnog sistema.
Naučnici su utvrdili da ulje iz semenki bundeve blagotvorno deluje na simptome stresa, anksioznost i depresiju. Kod nas se uglavnom gaji uljana tikva, a njeno seme sadrži visok procenat kvalitetnog ulja. Zbog niske tačke ključanja ono nije pogodno za prženje, pa ga iz tog razloga treba koristiti prilikom pravljenja salata. Osim što daje specifičnu aromu jelima, ono čisti krvne sudove, zahvaljujući lecitinu reguliše nivo holesterola u krv i hormone i deluje preventivno kod bolesti mokraćne bešike. Pojedina istraživanja su pokazala da se njegovom redovnom upotrebom smanjuje rizik od pojave kamena u bubrezima.
Još malo o bundevi...
*Bundevin puter, koji se sastoji od blendiranih bundevinih semenki, izuzetno je zdrav namaz koji se može koristiti umesto mlečnog putera ili margarina.
*Najjednostavniji oblik pripreme bundeve jeste pečenje u rerni. Tada se kora ne odstranjuje, a dužina pečenja zavisi od debljine ploda. Pečena bundeva prelivena sa malo meda i posuta cimetom izuzetno je zdrav zimski slatkiš.
*Ovo povrće dobro je za lečenje proširenih vena - dovoljno je da se sveže istrugana bundeva stavi kao oblog na bolna mesta i drži što duže.
*Bele bundeve ljudi obično gaje za ishranu, žute za stoku, a male šarene za ukras.
*Tikva je od davnina poznata kao sredstvo koje se koristi za uklanjanje pega i tamnih fleka na koži. Njen sok je dobar za uklanjane akni jer sadrži cink koji pomaže kod problematične kože, kao i vitamin B 3, koji, između ostalog, smiruje upaljeni epiderm.
Komentari. (0)