Kako da se rešite nadutosti i poboljšate varenje nakon prazničnih gurmanluka

Autor:

03.01.2017 10:32

Foto:

Foto:



Kako je kod nas običaj da se za Novu godinu i praznike spremi bogata trpeza, prvih dana januara obično osećamo posledice uživanja u raznim đakonijama. Naduti smo, tromi, teški... To je siguran znak da smo preopteretili želidac i da je varenje zakazalo.

Nekoliko namirca bogatih "dobrim bakterijama" pomoći će vam da rešite ovaj problem! Ove bakterije, poznate i kao probiotici, su mikroorganizmi koji se nalaze u određenoj hrani i blagotvorno deluju na probavni trakt, umanjuju simptome alergija, sprečavaju infekcije i hronična oboljenja.

Kefir

Kefir je gusti, tečni mlečni napitak koji nastaje frementisanjem mleka, hmelja i specijalno odabranih kultura bakterija. Osim dobrim bakterijama, ovaj napitak je bogat i nutrijentima kao što su kalcijum, magnezijum i vitamini iz grupe B. Blagotvorno deluje na organizam, pomaže kod upale želuca, creva, proliva i zatvora, oboljenja jetre, bubrega i žuči… Takođe, poznato je i da reguliše krvni pritisak u pozitivno utiče na maligna oboljenja.

Kiseli kupus

Poznato je da je kiseli kupus, kao i turšija, bogat vitaminom C koji igra važnu ulogu u jačanju imuniteta. Niskokaloričan je, ima mali procenat masti zbog čega se često preporučuje kod dijetalnih režima ishrane. Osim toga, ova namirnica sadrži vlakna i bakterije koje su važne za prirodnu floru u crevima. Pospešuju varenje i izlučivanje štetnih materija iz organizma. Međutim, pošto je kiseli kupus bogat natrijumom, treba biti oprezan i ne preterivati s količinom.

Jogurt

Zdrave bakterije koje se u njemu nalaze mogu da ublaže simptome dijareje kod dece, uspore rast tumora, pomognu u varenju mlečnih proizvoda kod osoba koji su alergične na laktozu i podignu nivo dobrog holesterola. Zbog toga se savetuje što češće konzumiranje jogurta, i to po mogućstvu nemasnog.

Miso

Ova, nama manje poznata namirnica, zapravo je pasta koja se dobija fermentacijom ječma i soje. Prilikom fermentacije soje dolazi do stvaranja zdravih bakterija, što miso pastu čini odličnim izvorom probiotika. Takođe, sadrži enzime koji jačaju krv i osiguravaju ravnotežu složenih ugljenih hidrata, esencijalnih masnoća, belančevina, vitamina i minerala.

Mlaćenica

Mlaćenica, poznata još i kao stepka, se pravi tako što se mleko, sa koga je skinuta masnoća, zakiseli majom koja je bogata mlečnim bakterijama. Ovaj napitak je tečniji od jogurta, gušći od mleka, po ukusu je kiselkast, a procenat masti je do 0,1% . Preporuka je da se konzumira najduže 24 časa po spremanju, jer u protivnom postaje izrazito kisela. Zahvaljujući obilju mlečnih bakterija, mlaćenica uspešno reguliše retku stolicu.

Čaj od kombuhe

Smatra se da ovaj napitak vraća mladost, pojačava imunitet, odlaže „staračke” bolesti, pa čak i sprečava pojedine vrste raka. Predstavlja kombinaciju različitih organizama, uključujući i lišaj, kvasac i zdrave bakterije. Obnavlja crevnu floru, pomaže kod zatvora, kolitisa, zaustavlja zarazni proliv, a pokazao se kao odličan antibiotik u lečenju ešerije koli. Takođe, utvrđeno je da povećava imunitet, reguliše metabolizam, pritisak, šećer, i holesterol u krvi…

Maja Gašić

Autor

Komentari. (0)

Loading