Epidemija gripa: Izbegnite komplikacije sa fatalnim ishodom

Autor:

23.02.2019 15:00

Foto:

Foto:



Kako je sezona gripa na vrhuncu, trebalo bi obratiti pažnju na prve simptome i pravovremeno reagovati kako bi se izbegle komplikacije, koje mogu imati fatalan ishod kod pojedinih mutiranih oblika virusa, kakav je N1H1

Lekari širom sveta upozoravaju da se virusi gripa sve bolje prilagođavaju okolini, sve su otporniji na postojeće lekove, pa je samim tim sve teže boriti se protiv njih. Reč je o akutnom, zaraznom respiratornom oboljenju, kapljičnoj infekciji koja može da se prenese kijanjem, kašljanjem i (ili) fizičkim dodirom.

U borbu protiv respiratornih infekcija: Zaustavite kijavicu uz pomoć bilja

Postoje tri vrste: A, B i C, kao i mnoštvo podvrsta, koje karakterišu slična svojstva. Inkubacija je kratka, traje jedan ili dva dana, a početni simptomi su drhtavica i povišena temperatura, potom i iscrpljenost, glavobolja, znojenje, bol mišića, zglobova i kostiju. To su takozvani opšti simptomi, obavezna je i blago povišena temperatura (od tri do pet dana) ukoliko je reč o lakšem obliku gripa. Međutim, česte su komplikacije, koje ponekad mogu biti vrlo opasne. Najugroženiji su deca, stari, žene u drugom i trećem mesecu trudnoće, hronični bolesnici kod kojih grip može da pređe u upalu pluća i neka teža oboljenja (ako se radi o osobama sa hroničnim zdravstvenim problemima), jer je kod njih moguć i smrtni ishod.

Nova superhrana: Semenom bosiljka protiv gripa, astme i migrene

LEČENJE

Ukoliko temperatura ne prelazi 38 stepeni Celzijusa, ne treba je obarati antipireticima. Najvažnije je ostati u postelji, piti što više čajeva, toplih kompota, supe, jesti lagane obroke, od pet do sedam puta dnevno (pirinač, krompir, žitarice, riba). Prostoriju je neophodno provetravati, vlažiti vazduh.

Odličan saveznik za jačanje imuniteta: Jogurtom protiv prehlade

Ukoliko temperatura poraste iznad 38,5 stepeni i ako je prate iscrpljujući kašalj, glavobolja, gušobolja, obavezno treba otići kod lekara. I mada se terapija antibioticima podrazumeva, lekari je prepisuju u 80 odsto slučajeva, neretko je oboleli uzimaju i na svoju ruku, zdravstveni radnici širom sveta, i kod nas, smatraju da je to greška, jer se takva oboljenja leče mirovanjem, vitaminima i lekovima za ublažavanje tegoba.

Maja Gašić

Autor