Pet saveta za očuvanje zdravlja dečijih zuba
15.05.2019 12:30
Da li će vaše dete imati lep i zdrav osmeh ne zavisi samo od genetskog koda, na koji ne možete da utičete, već i od načina ishrane i pravilnih navika održavanja higijene usta i zuba - na koje itekako možete!
Nacionalna nedelja oralnog zdravlja, koja se svake godine obeležava u trećoj sedmici maja, odlična je prilika da se podsetite na važnost oralne higijene, ali i na svoju ulogu kao uzora na koji se deca ugledaju. Baš kao u bilo kom drugom slučaju, dete će oponašati roditelja – kada roditelji usvoji zdrave i dobre navike u ishrani i dentalnoj higijeni, one će dugoročno čuvati i njihovo zdravlje, ali i zdravlje cele porodice.
Koliko god to zvučalo neobično, odlazak kod stomatologa ne mora svaki put da izazove pravu porodičnu dramu. Sasvim suprotno, to može biti i prijatno iskustvo, ukoliko sa svojim detetom uspostavite zdrave dentalne navike u najvažnijem periodu za zdravlje mlečnih zuba - trudnoći i do treće godine života, jer životne navike usvojene do treće godine života se zadržavaju za ceo život.
Usvojene pravilne navike postavljaju odličnu osnovu za njihovo dentalno zdravlje u budućnosti, a sačuvati zdrav osmeh, kao što već znamo, znači sačuvati celokupno dobro zdravlje organizma!
Važnost pravilne oralne higijene i prevencije najbolje ilustruje statistika. Prema rezultatima istraživanja koje je sprovedeno na nacionalno reprezentativnom uzorku 2013. godine, samo 8,3% stanovnika Srbije starijeg od 25 godina ima sve svoje zube, a čak 91 odsto 12-godišnjaka u Srbiji ima jedan ili više zuba sa karijesom.
Zato, u nastavku izdvajamo neke od ključnih saveta za pravilnu negu dečijih zubića oralne higijeničarke i dobitnice nagrade Srpskog lekarskog društva, Lidije Kruškonje uz koje će njihov osmeh zasijati i pobeći od loše statistike.
Kod zubara i pre navršene godine: Stručnjaci preporučuju da dete u prvu posetu dečjem stomatologu treba odvesti odmah po nicanju prvih zubića, što znači već sa navršenih šest meseci. U toku života, opšta preporuka je da se na redovne preglede odlazi bar dva puta godišnje. Čak i uz guste rasporede – priznaćete da je ovo mala cena za prevenciju velikih kvarova.
Četkica je najbolji prijatelj: Pravilno i redovno pranje zuba ključna je navika, koju kod dece treba razvijati od malih nogu. Zube treba prati posle svakog obroka, a najmanje dva puta dnevno, posle doručka i pre odlaska na spavanje. Naravno, važna je i dobra četkica, pravilna tehnika pranja zuba, ali i dovoljno dugo pranje – barem dva do tri minuta!
Važno je šta jedemo: Pravilna ishrana još jedan je stub nosilac u prevenciji karijesa i drugih bolesti zuba. Deca treba da jedu hranu koja se ne lepi za zube, i koju je potrebno duže žvakati: voće i povrće, hranu bogatu belančevinama, vitaminima i mineralima, proizvode od žitarica... Savet stručnjaka je, takođe, da kada je to moguće treba jesti čvrste namirnice - naime, one razrađuju mišiće vilice i povećavaju njihovu pokretljivost, kao i pospešuju žvakanje i lučenje pljuvačke, koja je zaštitni činilac: čisti zube ispiranjem i smanjuje kiselost u ustima.
Slatkiši, slatkiši: Savet stručnjaka je da slatkiši mogu da se jedu, ali uz glavni obrok. Ishrana treba da sadrži pet obroka, jer čak i majčino mleko ili jabuka, koji su sinonim za najzdraviju hranu, ukoliko se konzumiraju u kratkim vremenskim razmacima doveli bi do karijesa tj. do ometanja mehanizama za uspostavljanje prirodne kiselosti u usnoj duplji. Pored industrijskih slatkiša treba obratiti pažnju i na suvo voće, smokve, kajsije, urme, suvo grožđe i med, koji su takođe potencijalna opasnost. Ipak, ističe se da su gazirana pića svakako jedna od najštetnijih namirnica - šećer i kiselost čine veoma lošu kombinaciju po zdravlje dečijih zubića.
Bez usputnog grickanja: Stomatolozi posebno podvlače značaj uobročavanja kod pravilne ishrane – to znači da bi deca trebalo da imaju tri glavna obroka i dve užine u toku dana. Dodatno, ističe se da bilo kakva noćna ishrana kada niknu zubi, a naročito zaslađene tečnosti koje se unose preko bočice, značajno povećava rizik za nastanak karijesa.
Sa ciljem da se važna tema dentalnog zdravlja kod dece aktuelizuje, na inicijativu kompanije dm drogerie markt, a uz podršku stručnjaka i vodećih kompanija koje proizvode sredstva za oralnu higijenu, 2017. godine pokrenuta je kampanja „Veseli zubići“. Ovaj projekat za cilj ima edukaciju roditelja i mališana uzrasta od tri do šest godina o značaju pravilne dentalne higijene, a do sada je u njemu kroz interaktivne predstave učestvovalo blizu 2000 mališana iz 25 predškolskih ustanova, i podeljeno je više od 2000 paketa za dentalnu higijenu dece!