Brusnica (ne) pomaže kod urinarnih infekcija: Šta kaže nauka?

Autor:

10.05.2018 13:02

Foto:

Foto:



Brusnice, sok od brusnica i bilo kakvi proizvodi od brusnice često se preporučuju kao prirodni način da se spreči infekcija urinarnog trakta, ali studija objavljena u časopisu Američkog lekarskog društva tvrdi da nema naučnih dokaza za to.

Osobe iz staračkog doma koje su sklonije urinarnim infekcijama češće nego ostatak populacije, uzimale su kapsule sa visokim dozama brusnice tokom studije, ali nisu imale manji broj urinarnih infekcija u odnosu na one koje su uzimali placebo, kažu naučnici.

-Iako je naša studija obavljena samo u ženskom staračkom domu, mnoge druge studije sprovedene na široj populaciji, nisu pokazale da postoji benefit od brusnica -kaže dr Maniša Jutani Meta, vodeći autor studije i vanredni profesor na Jejlu i dodaje:

 

-Žene koje uživaju u jedenju brusnica ili u soku od brusnica, ohrabrujem da nastave da to i dalje rade.

Ali, ona kaže da trošenje novca na kapsule od brusnice sa "ograničenom potencijalnom korišću" zbog sprečavanja infekcija urinarnog trakta "nema nikakvu korist."

Nova studija koju su sproveli iz Nacionalnog instituta za zdravlje i brigu u Velikoj Britaniji, imala je identičan rezultat.

-Većina urinarnih infekcija zahteva antibiotike, ali moramo biti pametniji u načinu na koji ih koristimo - rekao je profesor Mark Barker.

Urinarne infekcije pogađaju žene i muškarce svih godina, a sa godinama se osetljivost urinarnog trakta uvećava i najveći broj pogađa one smeštene u domovima ili bolnicama. Nekada se telo samo izbori sa tim, ali infekcija može da izazove ozbiljne probleme i da se proširi na bubrege. Ipak, vrlo često osoba i ne zna da ima bakteriju, jer nema simptome ili su vrlo blagi. Prema nekim istraživanjima, polovina osoba u domu ima neku bakteriju u urinu, iako nema nikakve simptome infekcije, navodi Nedeljnik.

Za lečenje infekcije najčešće se prepisuju antibiotici. Ipak, neke bakterije su uporne i često se vraćaju. Zato se preporučuje takvim osobama pijenje dosta soka od brusnice. Veruje se da kiselost brusnica menja PH vrednost urinarnog trakta i čuva bešiku od razvoja infekcije. Iako je nejasno poreklo ovog narodnog leka, naučna studija objavljena 1923. godine tvdila je da brusnice i suve šljive utiču na kiselost urina. Prva studija o efikasnosti soka objavljena je 1994. godine. Ali od tada, bilo je objavljeno više različitih studija: jedne su tvrdile da, recimo, kapsule od brusnice pomažu, a druge ne. Revizija 24 studije sa ukupno 4.473 učesnika 2012. godine pronašla je malo dokaza za efikasnost soka od brusnice i zaključila da "nije moguće preporučiti ga za prevenciju urinarnog trakta". Jutani Meta i njene kolege odlučile su da se ponovo bave ovom temom, ali pre svega kapsulama sa visokim dozama brusnice jer starije osobe vrlo često ne mogu da koriste zaslađeni sok i slično. U studiji je učestvovalo 147 žena iz domova, od kojih je trećina imala bakteriju u urinu. Istraživanje je pokazalo da nije bilo razlike u prisustvu bakterije između grupe koja je uzimala placebo i one grupe koja je uzimala kapsule. Takođe nisu otkrivene razlike u tome koliko se često pojavljivala urinarna infekcija.