Lavanda: Doba nevinosti
09.07.2017 18:53
Sveži miris lavande opušta i uspavljuje, kupke sa njom smiruju, cvet podseća na motive sa bakinog veza, a boja, koju ovog leta moramo nositi, na nešto nedodirljivo, čisto i čedno
Miris lavande jednako vole muškarci i žene. On asocira na nešto nežno i čisto, nevino i netaknuto. Ime biljke čija je prapostojbina Persija, današnji Iran, vuče koren od latinskog glagola “lavare”, što znači “prati”, pa se veruje da ona spira nečistoću duha i tela. Od davnina se smatra i “božanskom” biljkom, a taj epitet zaradila je zbog svoje univerzalne primene, i to širom Mediterana, preko Afrike i jugoistočnih predela Indije. U medicinske svrhe su je upotrebljavali čak i antički Grci, stari Rimljani su njeno ulje dodavali u mirisne kupke, dok su je sušenu koristili prilikom crkvenih obreda i porođaja.
Osveženje za vrele letnje dane: Napitak za mršavljenje od tri sastojka o kome svi pričaju
Najpoznatija lavanda je ona sa juga Francuske, gde su plantaže toliko velike da se leti, kad ona cveta, teško uočava razlika između neba, zemlje i azurnoplavog mora. Ukoliko to želite, ovu biljku možete uzgajati i u bašti ili na terasi u velikoj zemljanoj saksiji. Ona nije zahtevna, a gde god da raste, uvek će biti dobar ukras.
U Francuskoj se narodna medicina, kulinarstvo ali i kozmetička industrija ne mogu zamisliti bez lavande. Budući da se smatra jednom od pet najlekovitijih biljaka, poznata je svakom selu u Provansi, gde postoji više od stotinu recepata sa njom za lečenje najrazličitijih bolesti. Ona je odličan antiseptik, diuretik i antireumatik. Njen blag miris smiruje, opušta i otklanja osećaj napetosti. Koristi se i za masažu, dobra je kad vas boli glava ili kad imate grčeve u stomaku. Osim toga, isceljuje rane i opekotine, uklanja ožiljke, akne i ekcem, a pomaže i kod bakterijskih i gljivičnih infekcija kože, kao i kod problema sa respiratornim traktom poput astme, bronhitisa i gripa.
Lavanda je i neizostavni sastojak u aromaterapiji, koja je i nastala zahvaljujući njoj. Naime, kad se hemičar Rene Moris Gatefos opekao u laboratoriji prilikom neke eksplozije, instinktivno je zaronio ruku u posudu sa uljem lavande. Bol od opekotine je ubrzo minuo, nije se pojavio plik niti mu je ostao ožiljak.
Danas je lavanda u mnogim zemljama priznata kao lekovita biljka, njeno ulje je jedno od retkih koje se može neprerađeno nanositi na kožu, a aroma je zastupljena u mnogim mirisima. Upravo je njega za glavnu notu parfema “Mon Guerlain”, čije je zaštitno lice Anđelina Džoli, iskoristio parfimer Tjeri Vase. Očaran mirisom novog čeda kuće “Guerlain”, vlasnik Žak Gerlen je uskliknuo: “Mi stvaramo mirise za žene kojima se divimo!”
Bašta može svašta: Napravite sami preparate za negu i uštedite!
* Veruje se da su osobe koje vole lavandu odmerene
* Miris lavande zavisi i od podneblja u kome se uzgaja; po čuvenju su poznate provansalska lavanda, hvarska kao i ona iz Engleske
* Stari Rimljani su koristili lavandu za kupanje i pranje kose, ali i veša
* Otporna na suše, ova biljka uživa u sunčevoj svetlosti i voli suvlju zemlju
* Lavandino ulje pomaže kod nesanice, dovoljno je jednu kap staviti na slepoočnice ili na jastučnicu
* U drevnom Egiptu lavanda je imala specifičnu primenu: koristila se prilikom mumificiranja
* Kraljica Viktorija je često pila čaj od lavande za bolove u stomaku i glavobolju, a Marija Antoaneta koristila je ovu biljku za ukrašavanje palate
Komentari. (0)