Ana Brnabić: Svi detalji života prve premijerke Srbije
26.06.2017 20:00
Prva žena premijer u istoriji naše države za vreme studija u Londonu izdržavala se prodajom flajera za pet funti na sat, kad se deklarisala kao gej osoba doživela je napade iz redova LGBT populacije, a vest da će ubuduće voditi Vladu dočekala je igrajući fudbal
Evo već oko pola godine svi roditelji u Srbiji kad im se rodi beba, još u porodilištu, potpuno besplatno dobiju za svoje novorođenče izvod iz matične knjige rođenih i karticu zdravstvenog osiguranja. Mnogi ne znaju da se ovaj projekat zove “e-Beba”, još je manje onih koji su informisani da iza cele akcije stoji dosadašnja ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić. Prva žena premijer u istoriji Srbije.
Naravno, Anu nije za mesto predsednika Vlade kandidovala samo akcija vezana za bebe. Mnogo toga još je u svom životu uradila ova Beograđanka koja će 28. septembra napuniti 42 godine. Nabrajanje svih njenih funkcija oduzelo bi previše mesta, iz dosadašnje karijere jasno je da se radi o izuzetno uspešnoj menadžerki čiji su ugled i prestiž odavno prešli granice naše zemlje. Ipak, široj javnosti najinteresantnija je po dva osnova: osim što je prva žena na čelu srpske Vlade, Ana Brnabić je i autovana gej osoba. Da pojasnimo: pojam autovan označava nekoga ko je obelodanio svoju homoseksualnu orijentaciju, i to po pravilu rade hrabre osobe spremne da se suoče sa prezirom okoline i mogućim narušavanjem ugleda u sopstvenoj zajednici.
Posle autovanja Ane Brnabić, i njenog prošlogodišnjeg izbora na mesto ministarke u Vladi, dogodilo se upravo suprotno - javnost je aplauzima dočekala njeno postavljanje, a jedine napade imala je iz redova LGBT zajednice! Navodno, ona nije nikakav aktivista za LGBT prava, već karijerni menadžer i političarka. Njoj te kritike nisu smetale.
- Najveći kompliment mi je da ljudi misle da sam neposredna, da mogu da mi se obrate, da sam dobra u svom poslu. Trudim se i da promenim svest kod kolega, jer svi mi jurimo zakone i strategije, a u stvari je najvažnije pitanje: “Šta smo danas učinili za jednog građanina Srbije?” To je moja vodilja i mantra - rekla je Brnabić u intervjuu koji je dala za “Novosti” dok je još bila “samo” ministarka.
ŽIVOT U LONDONU
Kad je stupala na mesto ministra u Vladi, Ana je Agenciji za borbu protiv korupcije predala svoju kompletnu imovinsku kartu. Tu piše da u Beogradu ima u vlasništvu stan i potkrovlje veličine 327 kvadrata i na istoj adresi garažu od 19 kvadrata. Ima i nasleđe u Hrvatskoj, na ostrvu Krku kuću od 167 kvadrata i staru devastiranu kuću od tridesetak kvadratnih metara. Vozi džip “tojota RAV 4” proizveden 2010, koji je kupila na lizing. Za nekoga je sve ovo pravo bogatstvo, drugima se čini čak skromnim za osobu koja je maturirala u Petoj beogradskoj gimnaziji, a zatim posle završetka master studija na Univerzitetu Hal u Velikoj Britaniji više od deset godina radila u različitim američkim konsultantskim firmama koje su u Srbiji realizovale projekte Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
- Život u Engleskoj me je naučio da nije sramota raditi bilo koji posao - rekla je Ana Brnabić u već pomenutom intervjuu “Novostima”. - Danas si direktor, a sutra, dok se ne snađeš, radiš u kafiću. Tako sam ja delila flajere u Londonu za školu engeskog jezika za pet funti na sat dok sam bila na magistarskim studijama. Izdavala sam i knjige u studentskoj biblioteci, i to mi je bio najdosadniji posao. Razlika između ministarskog i nekog drugog posla jeste u tome što kao ministar unapred znate da imate limitirano vreme. Ako propustite šansu da pokažete šta umete, nećete dobiti još četiri godine da to ispravite.
Novu predsednicu Vlade Srbije dosad kao ministarku nije pratilo obezbeđenje (“Nadam se da ga nikad neću ni imati”, rekla je). Međutim, na novoj funkciji moraće da prihvati i neka nova “pravila igre”. Na pojedina je odavno navikla, kao, na primer, da nema radno vreme (“Ako ste član Vlade, nema mnogo opuštanja. Ne možete da radite svoj posao i da odete kući u četiri po podne. Ceo dan su sastanci, ima dosta protokolarnih obaveza”). Ipak, kad se jednom završi radni dan...
- Trudim se da odvojim bar malo vremena za porodicu, za brata i dva bratanca, jer su mi oni veoma važni. Volim da provodim vreme sa njima i da znam da su dobro.
A svima koji misle da će ubuduće Vladu Srbije voditi nežna ženska ruka, najbolji odgovor dala je sama Ana Brnabić. U danu kad je predsednik Srbije obelodanio ime mandatara ona je, promovišući društvenu mrežu za zapošljavanje mladih i talentovanih sportista, odigrala partiju - fudbala. Među prisutnima je bio i selektor fudbalske reprezentacije Slavoljub Muslin. Aplaudirao je, kao i svi koji su se tu zatekli.
Komentari. (0)